banner39

Bosna'da emekli askerlerden maaş protestosu

Emekli askerler, Bosna-Hersek Federasyon Meclisi'nde görüşülen ve emekli maaşlarının azaltılmasını öngören yasaya tepki gösterdi

Balkanlar 28.03.2013, 13:28 28.03.2013, 13:28
Bosna'da emekli askerlerden maaş protestosu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'nden emekli bine yakın eski asker, emekli maaşlarının azaltılmasını öngören kanun Bosna-Hersek Federasyonu Meclisi'nde görüşüldüğü sırada eylem yaptı.

Bosna savaşı (1992-1995) sırasında eski Bosna-Hersek Cumhuriyeti Ordusu'nda general olan ve halk arasında "efsane komutan" diye bilinen Atif Dudakoviç'in de yer aldığı eyleme bin civarında emekli asker katıldı.

Federasyon Meclisi önünde düzenlemeye tepkilerini dile getiren emekli askerler, Askeri Emeklilik Yasası'nın, Uluslarası Para Fonu'nun (IMF) Bosna-Hersek'i oluşturan 2 entiteden biri Bosna-Hersek Federasyonu'na vereceği yeni kredinin ön şartı olarak konulduğunu belirtti.

Yasanın onaylanmasıyla emekli maaşlarında yüzde 55'e varan eksilme olacağını öne süren emekli askerler, düzenlemeye karşı çıktı.

Bosna-Hersek Federasyonu Emekli Askerler Birliği Başkanı İsmet Harbinya da protesto sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Askeri Emeklilik Yasası'nın, kendileri tarafından meclise sunulan ve emekli maaşlarının talep edilen yüzde 55 oranın yerine daha düşük oranda azaltılmasını öngören talepleri doğrultusunda kabul edilmesini istediklerini söyledi.

Eski ordu mensupları, eylem gerekçelerini ise "gerek devlet gerekse entite bazındaki yetkili makamların durumu düzeltecek adımlar atmamaları" olarak açıkladı.

Federasyon Meclis binası önünde eski ordu mensuplarının eylemi devam ederken, Bosna-Hersek Federasyonu milletvekilleri de içeride Askeri Emeklilik Yasası'nı görüştü. Federasyon hükümeti, düzenlemenin emeklilere daha uygun koşullar kazandıracağını, emekli askerlerse maaşlarında büyük kesintilere yol açacağını savunuyor.

Federasyon hükümeti, IMF'nin talebi üzerine düzenlemeyi geçen yıl gündemine almış ancak tepkiler üzerine kasım ayında geri çekmişti. Hükümet, tekrar Federasyon Meclisi gündemine getirilen yeni kanunun, eski ordu mensuplarına daha uygun emeklilik koşulları sağlamayı amaçladığını ifade ediyor, emekli askerlerse mevcut haliyle düzenlemeye karşı çıkıyor. Eski ordu mensupları, geçen yıl da benzer bir eylemi Bosna-Hersek Meclisi önünde gerçekleştirmiş, ancak yetkililer söz konusu meseleyle entitelerdeki yetkili makamların ilgileneceğini ifade ederek, çözüm için federasyon meclisini adres göstermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?