banner15

Bosna'da hükümet yine kurulamadı

Bosna Hersek'te yaklaşık bir yıl önce yapılan seçimlerden sonra hala bir hükümet kurulamadı. Son yapılan toplantıdan da sonuç alınamadı

Bosna'da hükümet yine kurulamadı

Bosna Hersek'te 3 Ekim 2010 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından devlet düzeyinde hükümetin kurulması için bir araya gelen parti liderlerinin toplantısından sonuç çıkmadı.

Mostar kentinde düzenlenen toplantıya, Boşnakları temsil eden en büyük parti Demokrat Hareket Partisi (SDA) Genel Başkanı Suleyman Tihiç, seçimlerde birinci olan Sosyal Demokrat Partisi (SDP) Genel Başkanı Zlatko Lagumciya, SNSD Genel Başkanı ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Lahey'de yargılanan Radovan Karaciç'in bir zamanlar başkanlığını yaptığı Sırp Demokrat Partisi (SDS) Genel Başkanı Mladen Bosiç ile milliyetçi Hırvat partiler HDZ BiH Başkanı Dragan Çoviç ve HDZ 1990 Başkanı Bojo Lyubiç katıldı.

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında, ülkede çözülmesi gereken bazı konularda ortak duruş sergilendiği, ancak hükümetin kurulması için somut çözüme varılamadığı açıklandı.

SDA Genel Başkanı Suleyman Tihiç, toplantıda 1991 yılından bu yana ülkede yapılmayan nüfus sayımının yeniden yapılması ve devlet yardımları ve askeri mülkiyetin dağıtılması konularında konsensüs sağlandığını belirterek, liderlerle Saraybosna'da 15 Eylül'de yeniden bir araya geleceklerini kaydetti.

SDP Genel Başkanı Zlatko Lagumciya da hükümetin kurulması ve kurulacak olan hükümetinin siyasi programı konusunda gelecek 10 gün içinde sonuçlara varılacağını ümit ettiğini söyledi.

Şu anda ülkede eski hükümetin görevini devam ettirdiğini, dolayısıyla işleyen bir düzen olduğunu belirten Lagumciya, ''Hiçbir korkuya yer yoktur. Bu ülkenin Bakanlar Konseyi yeni hükümet kurulana kadar işlerini en iyi şekilde yapacaktır'' dedi.

Sırp lider Milorad Dodik de ülkedeki önemli problemlerin çözülmesi için diyalog ortamının güçlendiğini, geriye detaylar konusunda uzlaşmaya varılmasının kaldığını ifade ederek, ''Fakat şeytan detaylarda gizlidir. Hep oradaydı zaten. Askeri mülkiyet ve nüfus sayımı kanunu konusunda duruşlarımız yaklaştı'' dedi.

Dodik, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden gelen partilerin Bakanlar Konseyi'nde 4 bakanlık talep ettiğini ifade ederek, bunlar arasında Dışişleri Bakanlığının da olması gerektiğini söyledi.

Bosna-Hersek'te 3 Ekim'de yapılan seçimlerin ardından, devleti oluşturan Bosna-Hersek Federasyonu ve Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesinde hükümetler kuruldu, ancak devlet düzeyinde siyasi partilerin uzlaşamaması nedeniyle hükümet halen kurulamadı. Uluslararası topluluk, Bosnalı siyasilere merkezi hükümetin bir an önce kurulması için baskı yapıyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35