banner39

Bosna'da karakola saldırı: Bir polis öldü

Bosna Hersek'te karakol saldırısında bir polis ölürken bölgede güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı

Balkanlar 28.04.2015, 11:06 28.04.2015, 14:34
Bosna'da karakola saldırı: Bir polis öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Zvornik şehrinde, polis karakoluna yapılan silahlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, iki polis de yaralandı. Saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak nitelendiren güvenlik birimleri tedbirleri en üst seviyeye çıkardı.

Biyelina Kamu Güvenliği Merkezi Sözcüsü Aleksandra Simoyloviç, silahlı saldırganın saat 19.00 sularında tekbir getirerek Zvornik Polis Karakolu'na girdiğini ve ateş açarak bir polisi öldürüp, iki polisi de yaraladığını söyledi.

Simoyloviç, çıkan silahlı çatışmada saldırganın da öldürüldüğünü ifade etti. Saldırganın kimliğinin henüz belirlenmediği ve olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

GÜVENLİK BAKANI: TERÖR SALDIRISIDIR

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektiç, silahlı saldırıyı "terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Mektiç, yaptığı açıklamada, Zvornik'teki saldırının "klasik terör eylemi" olduğunu belirterek, bu eylemin en kötü şekilde, ölüm ve yaralanmalarla sonuçlandığını söyledi. "Kabul edelim ya da etmeyelim ciddi bir sorunla karşı karşıyayız" diyen Mektiç, şunları kaydetti:

"Bu sorun terörizmdir. Önümüzdeki tek soru, 'Acaba terörizm mi kazanacak, yoksa biz mi onu yeneceğiz' sorusudur. Bu akşam Zvornik'te yaşananlar, ağır bir olay. Çünkü insanların hayatları gitti. Bosna Hersek devleti de tehlikede, çünkü böyle bir hareketle terör eylemleri üzerinden devlete karşı mücadele başlatıldı."

Güvenlik Bakanlığı ve ülkedeki diğer emniyet birimlerinin terörizm ve terör eylemleriyle mücadele konusunda tüm kaynaklarını kullanmaya hazır olduğunu vurgulayan Mektiç, Bakanlık olarak gerekli tüm önlemleri alacaklarını ifade etti.

Öte yandan ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Dragan Lukaç da güvenliği en üst düzeye çıkardıklarını belirterek, "teröristlerin hüküm sürmesine izin vermeyeceklerini" vurguladı.

Bu arada, Bosna Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, saldırganın adının Nerdin İbriç olduğunu açıkladı.

Polis Zvornik'e giren araçlarda arama gerçekleştirirken, şehir merkezindeki sokaklarda ve dini kurumların binalarının yakınlarından geniş güvenlik önlemleri alındı.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, KABİNE OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı'na (SIPA) bağlı polis ekipleri, Zvornik şehrinde dün akşam meydana gelen karakol saldırısıyla ilişkisi olduğu şüphesiyle bir kişiyi gözaltına aldı.

SIPA Sözcüsü Kristina Yoziç, yaptığı açıklamada, SIPA ve Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis ekiplerinin, bir polisin ve saldırganın hayatını kaybettiği, iki polisin yaralandığı karakol saldırısıyla ilişkisi olduğu şüphesiyle bir kişiyi gözaltına aldığını belirterek, şüphelinin SIPA'nın Tuzla şehrindeki bölge ofisinde sorgulandığını söyledi.

Yoziç ayrıca, olayla ilgili tanıkların da ifadesine başvurulduğuna, ayrıca iki farklı adrese operasyon düzenlendiğini vurguladı.

Bu arada, Bosna Hersek Savcılığı'nın talimatıyla olayın araştırılması amacıyla savcı ve uzmanlardan oluşan özel bir ekip kuruldu. 

Öte yandan, saldırı nedeniyle bugün Bosna Hersek Bakanlar Kurulu da olağanüstü toplandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?