Bosna'da korsan bir devlet: Haydut Cumhuriyeti

Bosna'daki siyasi karışıklığa tepki gösteren bürokrasi kurbanları, pasaportu, parası ve mührü bulunan bir korsan devlet kurdu

Bosna'da korsan bir devlet: Haydut Cumhuriyeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna-Hersek'teki karışık siyasi yapıya tepki olarak hayali bir cumhuriyet kuruldu. İsmi 'Haydut Cumhuriyeti' olan bu ülkenin vatandaşları ise Bosna'daki bürokratik belirsizliklerin kurbanları. Hayaller ülkesi 'Hayduçka Moteli'nden yönetiliyor.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Bosna-Hersek'in güneyindeki Yablanitsa ile Tomislavgrad arasındaki Blidinye Doğal Parkı'nda, 17. yüzyılda Miyat Tomiç önderliğinde Türklere karşı isyan eden haydutların saklandığı yerde ismini bu isyancılardan alan anayasası, milli marşı, pasaportu, devlet mührü, kendi parası ve hatta başkenti olan 'Haydut Cumhuriyeti' bulunuyor.

ÜLKEDEKİ KARIŞIK YAPIYA TEPKİ

Haydut Cumhuriyeti, 2 entite, 10 kanton, 1 özerk bölge, 13 Başbakan, 5 Cumhurbaşkanı, 300'ün üzerinde bakanın bulunduğu Bosna-Hersek'teki karışık siyasi yapıya tepki olarak Vinko Vukoye Lastviç'in fikri olarak ortaya çıkmış. Lastviç, kendisiyle aynı düşünenleri de motelinde biraraya getirerek, 2002'de tarihinde 'Haydut Cumhuriyeti'ni kurmuş.

Bosna'daki Haydut Cumhuriyeti, Hayduçka Moteli'nden yönetiliyor. Hayali ülkenin milli marşı da var para birimi de. Ülkedeki bakanlık isimleri ise oldukça matrak: 'Bekarlar Bakanlığı', 'Yapay Sarışınlar Bakanlığı', 'Provokasyon Bakanlığı', 'Çözülmemiş Sorunlar Bakanlığı'...

Haydut Cumhuriyeti'ni kuran Vinko Vukoye Lastviç'in 3 yıl önce ölümü üzerine, yönetim 21 yaşındaki kızı Mariya Vukoye Lastviç'e geçti. Lastviç, hayali cumhuriyet fikrinin, Bosna'nın yönetimsel sorunlarına karşı bir 'başkaldırı' olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 10:29
YORUM EKLE

banner33

banner37