banner39

Bosna'da Osmanlı fermanları yangından etkilenmedi

Bosna'da eylemciler tarafından arşiv binasında çıkarılan yangında Osmanlı fermanlarının zarar görmediği açıklandı

Balkanlar 14.02.2014, 14:01 14.02.2014, 14:01
Bosna'da Osmanlı fermanları yangından etkilenmedi

Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Zahiroviç, protestocular tarafından çıkarılan yangında Osmanlı fermanlarının zarar görmediğini söyledi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, geçen hafta protestolar sırasında yakılan Cumhurbaşkanlığı binasında bulunan devlet arşivlerindeki hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemine ait bazı belgelerin zarar gördüğü arşivde, basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasına izin verildi.

Arşiv bölümünde, yangın ve sonrasında gerçekleştirilen söndürme çalışmaları sırasında büyük ölçüde zarar meydana geldiği görüldü.

Devlet arşivlerindeki temizlik ve hasar tespit çalışmaları ise sürüyor.

"OSMANLI FERMANLARI ETKİLENMEDİ"

Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Şaban Zahiroviç, protestocular tarafından çıkarılan yangın ile söndürme çalışmaları nedeniyle "kıymetli belgeler"in bulunduğu arşivde telafisi güç zararlar meydana geldiğini söyledi.

Zahiroviç, yangın nedeniyle özellikle Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile eski Yugoslavya dönemine ait belgelerin, Bosna Hersek İnsan Hakları Ofisi'ne ait 40 bine yakın dosyanın ve Viyana Arşivleri'nden bazı kopyalar ile farklı arşivlerden alınan belgelerin büyük ölçüde tahrip olduğunu, ancak başka bir bölümde tutuldukları için Osmanlı fermanlarının zarar görmediğini ifade etti.

''Bu bir halkın hafızasını öldürmektir, bu, suçtan başka bir şey değildir" diyen Zahiroviç, yaşananların çok üzüntü verici olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı binasının ve bina içindeki arşivin 2. Dünya Savaşı ve 1990'lı yıllarda yaşanan Bosna savaşında dahi zarar görmediğine işaret eden Zahiroviç, protestocuların tarihe karşı hoşgörüsüz tavrını kınadı. Zahiroviç, suçluların bir an önce yakalanmasını istedi.

Bosna Hersek Devlet Arşivi'nin onarımı konusunda bir çok yerden yardımı teklifi alındığını belirten Zahiroviç, TİKA'nın da yangında zarar gören dökümanlarını kurtarmak için inisiyatif sergilediğini kaydetti.

Zahiroviç, "UNESCO ve Bosna Hersek Milli Anıt Komisyonu tarafından arşivimize yardım yapılacak. Ben özellikle Saraybosna'daki Tarih Arşivi ve Tarih Müzesi'ne, bize verdikleri tüm desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Çek Cumhuriyeti'ndeki arşiv kurumlarına, aynı zamanda Avusturya'nın Saraybosna Büyükelçiliği'ne teşekkür ediyoruz. Sürekli yardım teklifleri geliyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?