banner39

Bosna'da 'petrol' umudu

Sırbistan Petrol Endüstrisi ile Rus petrol şirketi "Zarubezhneft", ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde petrol araştırmalarına başladı

Balkanlar 28.02.2015, 14:04 28.02.2015, 14:04
Bosna'da 'petrol' umudu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra doğal kaynakları ile tanınan Bosna Hersek, son dönemde ülkedeki petrol araştırmaları ile gündemde. Ülkenin farklı kesimlerinde daha önce tespit edilen birçok petrol kuyusuna dair çalışmalar sürerken, Sırbistan Petrol Endüstrisi (NIS) ve Rus petrol şirketi "Zarubezhneft", ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde petrol araştırmalarına başladı.

NIS'in, ülkenin kuzeydoğusundaki Bosanski Şamats kenti yakınında bulunan Obudovats ilçesindeki kuyulardan çıkarılan örneklerin analizine başladığı bildirildi. İlçe sakinleri, Sırbistan'dan gelecek ve sadece ilçede yaşayanların değil, tüm vatandaşların hayatını değiştirebilecek analiz sonuçlarını umutla bekliyor.

Evi petrol kuyularının yakınında bulunan ilçe sakinlerinden Curo Koyiç, yaptığı açıklamada, bölgedeki petrol araştırmaları kapsamında, 2 bin 800 metre derinliğinde kuyuların kazıldığını, son 10 günde ilçeye 70 kamyonluk ekipman getirildiğini söyledi. 2013 ve 2014 yıllarında da bölgede çeşitli çalışmaların yapıldığına dikkati çeken Koyiç, "Kazılan kuyuların yanı sıra 900 metre derinliğinde üç kuyunun daha kazılacağını öğrendim. Buradan çıkartılan yaklaşık 20 bin litrelik petrol, araştırmalar için Sırbistan'ın Novi Sad şehrine götürüldü. Yaklaşık bin 800 metre derinlikte bitüm tespit edildi" diye konuştu.

Analiz sonuçlarının çalışmaların devam edip etmeyeceğini göstereceğini ifade eden Koyiç, bölgede petrol bulunması durumunda ülkenin ekonomik anlamda canlanacağını savundu. Obudovats'da arazisi bulunan Yovo Ristiç de uzmanlarla görüştüğünü ve onlardan aldığı duyuma göre bölgede yüzde 99 "bir şey" çıkacağını söyledi. Ristiç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Sanayi, Enerji ve Madencilik Bakanı Petar Cokiç'in de daha önce bu entitede petrol bulunduğuna dair açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, kuyulardaki petrol miktarını yükseltmek için daha detaylı araştırmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Ristiç, Bosna Hersek'te petrolün bulunmasının ülkedeki ekonomik durumu düzeltebileceğine inandığını ifade ederek, "Eğer bir ülkede doğal zenginlikler varsa, bunlar kullanılmalıdır. Bu çok normal bir şey ve tüm ülkeye, topluma faydalı olacak. İnsanlar burada iş imkanı bulacak" şeklinde konuştu.

229 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Obudovats'taki kazı çalışmalarını "Jadran Naftagas" şirketi ile NIS ve "Zarubezhneft" ortaklaşa yürütüyor. Jadran Naftagas, 2011 yılında Bosna Hersek'teki ilgili bakanlıklar ile gerekli anlaşmaları imzalayarak, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndepetrol arama ve kullanma çalışmaları için 229 milyon dolar yatırım yapacağı taahhütünde bulundu.

Bu miktarın 40.7 milyon doları araştırmalar, 188.3 milyon doları ise rezervlerinin bulunması durumunda petrolü kullanmak için ayrıldı. Öte yandan, ülkedeki petrol araştırmaları sadece Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde değil, ülkeyi oluşturan diğer entite Bosna Hersek Federasyonu'nda da yapılacak.

Bosna Hersek Federasyonu Jeoloji Kurumu Müdürü Hazim Hrvatoviç, 2015 yılının sonuna kadar entitede petrol ve doğalgaz araştırmalarının yapılması için gerekli anlaşmaların imzalanacağını ifade etti. Bosna Hersek Federasyonu'ndaki araştırmaların 2016 yılında başlaması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?