banner39

Bosna'da sel felaketinin boyutları çok büyük

Bosna Hersek İslami Hizmetler Vakfı yöneticilerinden Ali Osman Yavaş, Bosna-Hersek'teki sel felaketi ve ardından yaşanan gelişmeleri aktardı. Yavaş bölgedeki durumun oldukça kötü olduğunu ve Bosna halkının yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi

Balkanlar 21.05.2014, 11:11 21.05.2014, 12:11
Bosna'da sel felaketinin boyutları çok büyük

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni

Bosna’da yıkılan evlerin, işyerlerinin, kamu binalarının, köprülerin, yolların tamir edilmesi ve yenilenmesi sürecinde çok ciddi maddi desteklere ihtiyaç duyulacak.

Bosna’da son yüzyılın en büyük sel felaketlerinden biri yaşandı. Ülkenin kuzey ve kuzey doğu bölgelerinde yaşayan 1 milyon kişinin sel felaketinden etkilendi. Felaket bölgesi halkının hâlihazırda battaniye, gıda, elektrikli ısıtıcı ve ilaç ihtiyaçları sabit.

Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkenin felaketin acılarını hafifletmek için yardıma koştuğu felaket bölgesinde Bosna Hersek İslami Hizmetler Vakfı yöneticilerinden Ali Osman Yavaş sel felaketi özelinde sorularımızı cevapladı.

Bosna Hersek İslami Hizmetler Vakfı Yöneticisi Ali Osman Yavaş

Bosna'daki sel felaketinin çok büyük olduğunu söyleyen Ali Osman Yavaş, "Felaketin boyutları tahmin edilenden yahut ekranlara, haber bültenlerine yansıyan görüntülerden çok daha büyük. Bosna Hersek’teki yerleşim birimlerinin üçte biri selden zarar görmüş durumda. Sel felaketleri takriben 7 gün önce başladı ve hâlâ sürüyor." diye konuştu.

 

En çok etkilenen bölgelerin Zavidovici, Olovo, Zenica, Tuzla, Doboj, Maglaj, Biyelyina, Brçko ve Oraşye olduğunun altını çizen Bosna Hersek İslami Hizmetler Vakfı yöneticisi Ali Osman Yavaş, kendisinin de ikamet ettiği Tuzla'daki durumu ise şu ifadelerle anlattı: "Tuzla’daki durum çok zor… Sel felaketinden  en çok zarar görmüş şehirlerden biri Tuzla… Burada hâlâ büyük sıkıntılar yaşanıyor. Tuzla bölgesindeki  köylerin çoğu tahliye edildi. İnsanlar, hayvanlar güvenli bölgelere nakledildi. Evler, işyerleri yıkıldı. Çok sayıda Tuzlalı yaşadığı mekânları terk etmek zorunda kaldı. Olağan üstü hâl ilan edildi. İki günden  beri farklı Uluslararası yardım vakıfları tarafından Tuzlaya yardım edilmektedir."

Ali Osman Yavaş, ilan edilen olağanüstü hâlin neleri kapsadığı da şu şekilde anlattı: "Olağanüstü halden maksat ülkede tüm alışveriş marketleri, pazarlar, fırınlar, gıda firmaları ellerinden ne kadar yardım geliyorsa minibüslerle bölgeye erzak ulaştırıyorlar. Bu şekilde devletin tüm birimlerinin ve vatandaşlarının bir anda birlik olarak yaşanan sıkıntılara çözüm üretmek için bir araya gelmiş olması savaş dönemini hatırlattı. Bundan sebep olağanüstü halden söz ediliyor."

Felaket sonrası yardımın hemen ulaşmaya başladığını kaydeden Yavaş, "dünyanın her yerinden devlet kuruluşları ve STK’lar üzerinden yardımlar geldi, geliyor. Özellikle Türkiye başta olmak üzere Almanya, Norveç, Fransa, Avusturya, Slovenya ve Avustralya gibi ülkelerden büyük miktarda yiyecek, içecek ve giyim eşyası ve acil ihtiyaç maddeleri/malzemeleri geldi. Bunun yanında da bahsettiğim ülkelerden asker desteği de geldi." dedi

Felaket bölgesindeki Bosnalıların durumunun iyi olduğunu söyleyen Bosna Hersek İslami Hizmet Vakfı yönetici, ihtiyaç olan malzemeler monusunda ise şunları kaydetti: "Bosnalılar, acılara alışmış, mütevekkil insanlar… Başlarına gelen her musibet sonrasında kısa sürede toparlanmayı başarabilen bir millet Bosnalılar… Bosnalı hemşehrilerimiz bu elim hadiseden sonra da kendine gelmeye başladı. Çünkü dünyanın hemen her bölgesinden hayırseverler buraya ulaşarak yaraları sarmak için maddi ve manevi seferberlik ilan etti. Burada bakkal ve marketlerde ekmek ve su bulunmuyor. Boşnak kardeşlerimiz en çok ekmek, su ve elektrik kesintileri problemiyle karşılaşıyorlar. BATTANİYE, GIDA, ELEKTRİKLİ ISITICI, ÇOCUK BEZİ, İLAÇ acil olarak bu malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Daha sonra da hasar gören, yıkılan evlerin, işyerlerinin, kamu binalarının, köprülerin, yolların tamir edilmesi ve yenilenmesi sürecinde çok ciddi maddi desteklere ihtiyaç duyulacak."

TÜRKİYE'DEN BİRÇOK KURUM YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİYOR

Türkiye'deki birçok yardım kuruluşu ve sivil toplum kuruluşu Bosna-Hersek'teki sel felaketinden etkilenen Bosna halkına yardım malzemeleri göndermeye devam ediyor. Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bosna Hersek'teki sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerden Jelyezno Polye, Topçiç Polye, Jepçe, Begovhan, Doboy ve Doboy Yug bölgelerindeki vatandaşlara insani yardım malzemesi ulaştırdı.

Türk Kızılayının, Bosna-Hersek'e yardımlarını taşıyan 2 tırdan biri, selden en fazla etkilenen yerlerden Brçko kentine ulaştı. Yaklaşık 2 bin 250 battaniye ve 450 mutfak setinin bulunduğu yardım paketleri, Brçko kentinde bulunan depolara konuldu. Yardım daha sonra selden etkilenenlere dağıtılacak. 

İHH da dün itibarıyla sel felaketinden etkilen bölgelerde yaşayan 2 bin 100 aileye gıda, temizlik ürünleri, battaniye gibi acil insani yardım malzemesini ulaştırmayı başardı. Yardım çalışmaları, Türkiye'den giden 7 kişilik ekip ile Bosna Hersek'teki gönüller aracılığıyla yürütülüyor. 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Bosna Hersek'teki sel felaketi mağdurlarına 100 tır dolusu mobilya yardımı yapılması için kampanya başlattı.

Bu arada AFAD, bölgenin ihtiyacını tespit etmek, yapılacak insani yardımların nitelik ve niceliğini belirlemek, kurumların gerçekleştireceği yardımları yerinde koordine etmek üzere uzmanlardan oluşan heyeti, Bosna Hersek'e gönderdi. Ekipler, bölgede kurulan kriz merkezinde çalışmalara başladı.

Bosna Hersek'in yardım çağrısına istinaden 40 bini AFAD, 85 bini de Türk Kızılayınca temin edilen 125 bin kum torbasını taşıyan kargo uçağı, Bosna Hersek'e ulaştı. Uçakla motopomp, jeneratör ve çeşitli arama kurtarma malzemeleri de bölgeye gönderilerek, yerel sorumlulara teslim edildi.

AFAD koordinasyonuyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait 19 araç ve 41 personel de Bosna Hersek'e gönderildi.  Ayrıca sellerde en çok ihtiyaç duyulan hijyen malzemesi (75 set, 20 bin 618 çocuk bezi ve muhtelif malzeme) ile 216 aile mutfak seti ve 375 battaniyeden oluşan 88 bin 314 lira değerindeki insani yardım malzemeleri bir tırla gönderildi. Operasyon kapsamında, 2 Kızılay görevlisi Bosna Hersek'te görevlendirildi.

Türkiye Diyanet Vakfının da yardım planını oluşturarak, Bosna Hersek'teki selzedelere destek vereceği bildirildi.

İHH YARDIM KAMPANYASI BAŞLATACAK

Sel felaketinden bir gün sonra bölgeye ulaşan İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, gıda, temizlik malzemesi, battaniye ve kıyafet yardımı yapıyor. Ekipler, zarar gören depolardan çamurlu su gelmesi nedeniyle mağdur ailelere özellikle temiz su ulaştırmaya çalışıyor.

Karayoluyla ulaşımın zorluğuna rağmen selden etkilenen bölgelere giden İHH ekipleri, ağırlıklı olarak Tuzla kantonunda faaliyet gösteriyor. İHH, evleri yıkılmayan ancak sel nedeniyle gıda sıkıntısı çekenlere de yardım paketlerini ulaştırıyor.

Acil yardım ve güvenli bölgelere transfer konusundaki çalışmalara da destek veren İHH, Bosna Hersek'teki afetzedeler için Türkiye genelinde yardım kampanyası başlatmayı planlıyor.

 

banner53
Yorumlar (1)
hüseyin 7 yıl önce
Bütün bosnalı kardeşlerimize geçmiş olsun der Allahü Teala'dan en kısa zamanda toparlanmalarını niyaz ederim.Bu arada duyarlılığından dolayı Ali Osman Yavaş evladımada teşekkür ederim.
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?