banner39

Bosna'da Suriye ve Mısır'a destek mitingi

Bosna'da STK'ların öncülüğünde Mısır ve Suriye'deki yönetimlerin yaptığı katliamlara tepki için miting düzenlendi

Balkanlar 15.09.2013, 17:50 15.09.2013, 17:50
Bosna'da Suriye ve Mısır'a destek mitingi

Bosna Hersek'te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortak organizasyonuyla Mısır ve Suriye'deki yönetimlerin yaptığı katliamlara tepki göstermek ve iki ülkenin halkına destek vermek amacıyla miting düzenlendi.

Ülkenin orta kesimlerindeki Zenitsa kentinde, Zenitsa Kültür, Eğitim ve Spor Derneği (AKOS) ile Zenitsa "İlim Yolu" Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği gösteriye, Zenitsa kenti başta olmak üzere, Bosna Hersek genelinden çok sayıdaki vatandaş, ayrıca Bosna Hersek'te yaşayan Mısırlı ve Suriyeli vatandaşlar katıldı. Kalabalık bir grup, kentin merkezindeki Drvena Çupriya Köprüsü'nden Zeniçanka Alışveriş Merkezi'ne kadar yürüdü.

Ellerinde, Bosna Hersek, Mısır, Suriye ve Türk bayraklarını taşıyan göstericiler, Rabia işaretli pankartlar, "Mısır ordusu kendi halkını öldürüyor", "Suriye'de sivil ve çocukların öldürülmesine hayır", "Rusya, çocuk katliamlarına ortak olma", "Mısır halkı özgürlüğe kavuşacaktır" yazılı dövizler açarak, Mısır ve Suriye halklarının lehine sloganlar attı.

Bosna Hersek'teki Mısır diasporası adına açıklamalarda bulunan Yasser Lila, gösterinin amacının, ülkelerinde zulüm gören Mısır ve Suriye halklarına destek vermek olduğunu ifade etti.

Lila, şöyle konuştu:

"Ülkemizin her kentindeki insanlar, Mısır ordusu tarafından yapılan darbeye karşıdır. Biz de bugün burada onların yalnız olmadığını, onlarla birlikte olduğumuzu ve halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etmek için toplandık."

"SURİYE'NİN BUGÜNKÜ DURUMU, BOSNA HERSEK'İN SAVAŞ DÖNEMİNE BENZİYOR"

Suriyeliler Toplumsal Kongresi Derneği Şerif Hakmi, protestonun bir diğer amacının, Suriye'de ve Arap dünyasında yaşananlarla ilgili Bosna Hersekli vatandaşları bilgilendirmek olduğunu ifade etti.

Hakmi, "Bana göre toplumun büyük bir bölümü Suriye'de gerçekten neler yaşandığı hakkında bilgiye sahip değil çünkü Suriye rejimi gerçeği değiştirmek için bir mekanizmaya sahip" diye konuştu.

Suriye'de yaşananların aslında Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasındaki savaş dönemine çok benzediğini ifade eden Hakmi, "Aradaki tek fark, Suriye'de durumun ne olacağı belli olmamasıdır. Ben insan haklarından yanayım ve ister normal silahlar olsun, ister kimyasal silahlar olsun, masum insanların öldürülmesine karşıyım. Uluslararası toplum, dünyadaki tüm sıkıntılı bölgeler arasında, Suriye için en az çabaladı" dedi.

"SURİYE'DE, KATİL ESAD LİDERLİĞİNDE KATLİAM YAPAN BİR REJİM VAR"

Dünya İslam Alimleri Birliği üyesi Safvet Haliloviç de protesto sırasında yaptığı konuşmada, Bosna Herseklilerin terörün ve masumların öldürülmesinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini söyledi.

Haliloviç, "Ambargo, bombardıman, ilaçların olmadığı dönem, açlık, bütün bunları biz de yaşadık. Tüm bunları bugün Mısır ve Suriye'de yaşanıyor. Suriye'de, katil Beşşar Esad liderliğinde katliam yapan bir rejim var, kendisi katilin oğludur. Onun babası da 1982 yılında bir ay içerisinde 49 bin Müslüman öldürdü" ifadesini kullandı.

Mitingin ardından, göstericiler olaysız dağıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?