banner39

Bosna'da Visegrad kurbanları anıldı

Visegrad şehrinde öldürülen 3 bin kişi anısına, Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü'nden Drina Nehri'ne 3 bin gül atıldı

Balkanlar 28.05.2016, 17:35 28.05.2016, 17:35
Bosna'da Visegrad kurbanları anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'daki savaşta, ülkenin doğusundaki Visegrad şehrinde öldürülen 3 bin kişi için anma töreni düzenlendi.

"Visegrad 92" Kayıp Aileleri Derneğince düzenlenen ve kurban yakınlarının katıldığı törende, katledilen 3 bin kişi anısına tarihi Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü'nden Drina Nehrine 3 bin gül atıldı, dualar edildi.

Savaşta kardeşi Ömer'i kaybeden Bahra Neretlic, önce esir düşen ardından öldürülen kardeşinin ardından gözü yaşlı eş ve 2 çocuk kaldığını anlatarak "Kardeşimi bir daha görmeyeli 24 yıl oldu. Hala bedenini bulamadık. Acımız hala taze." diye konuştu.

Eşini ve ailesinden 24 kişiyi kaybeden Safet Avdic de her yıl buradaki anma törenine katıldığını belirterek "Ailemden hayatlarını kaybeden onca insanın cesedi hala bulunamadı. Sanki daha dün olmuş gibi her şey." dedi.

Bosna Hersek'te 3,5 yıl süren ve birçok katliamın yaşandığı savaş, 1995'te imzalanan Dayton Barış Antlaşması ile sona ermişti. Savaş boyunca 100 binlerce insan hayatını kaybetmiş, milyonlarcası evini terk etmek zorunda kalmış, yaklaşık 50 bin kadına tecavüz edilmişti.

Savaş öncesinde nüfusunun büyük çoğunluğunu Boşnakların oluşturduğu Visegrad şehrinde de katliamlar sonucu neredeyse hiç Müslüman nüfus bırakılmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?