banner39

Bosna'da yanan eserleri Türkiye onaracak-FOTO

Saraybosna'daki eylemler sırasında zarar gören Osmanlı eserleri, TİKA'nın desteğiyle onarılarak eski haline getirilecek

Balkanlar 13.02.2014, 16:00 13.02.2014, 16:00
Bosna'da yanan eserleri Türkiye onaracak-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 7 Şubat 2014 tarihinde meydana gelen protestolar sırasında Cumhurbaşkanlığı binasının giriş katının eylemciler tarafından ateşe verilmesi sonucunda çıkan yangında zarar gören Devlet Arşivleri’ndeki belgelerin kurtarılması için insiyatif başlattı.

Protestolar sırasında, Cumhurbaşkanlığı binasının giriş katı eylemciler tarafından ateşe verilmiş, çıkan yangın binanın zemin katında bulunan Devlet Arşivleri’ne de sıçramıştı.TİKA'dan yapılan açıklamada, kurum tarafından yangından hemen sonra, Bosna Hersek Devlet Arşivleri Müdürü Şaban Zahiroviç’le irtibat kurularak, birincil elden gerekli bilgilerin alındıği belirtildi.

Açıklamada Zahiroviç'in, TİKA yetkililerine güvenlik nedeniyle arşivdeki yangının hasar tespitinin henüz yapılamadığını belirterek, "Arşivin ana deposundaki evrakın yüzde 60’ının tahrip olduğu ilk incelemelerde anlaşılmakta, kısmen evrakın ise çalınmış olabileceği ihtimali de gözönünde bulundurulmakta. Osmanlı dönemine ait fermanlar, özel koruma altında olduğu için zarar görmedi. Ancak ikincil evrakın zarar görmüş olabileceği, özellikle Avusturya Macaristan dönemine ait evrakın tahrip olduğu görülmekte” dediği aktarıldı. Zahiroviç, hasar tespitinin ardından gerekli iş birliği çalışmalarının başlatılacağını kaydetti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, gerek TİKA olarak gerekse de Türkiye’nin ilgili uzman kuruluşlarıyla birlikte Bosna Hersek Devlet Arşivleri’ndeki hasarın mümkün olduğunca asgari düzeye indirilmesi için gerekli kurtarma ve tadilat çalışmalarına destek vermek için gerekli girişimlerin ivedilikle başlatılacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?