banner39

Bosna'daki savaşın 27 kurbanı daha toprağa verildi

Bosna'da yıllar sonra bulunan toplu mezarlarda bedenlerine ulaşılan 27 Boşnak, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi

Balkanlar 01.06.2016, 19:49 01.06.2016, 19:49
Bosna'daki savaşın 27 kurbanı daha toprağa verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'daki savaşta ülkenin kuzeydoğusundaki Zvornik şehrinde öldürülen ve yıllar sonra bulunan toplu mezarlarda bedenlerine ulaşılan 27 Boşnak, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Zvornik'e bağlı Memici beldesindeki şehit mezarlığında kılınan cenaze namazına Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic'in yanı sıra kurbanların yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Kavazovic, burada yaptığı konuşmada, Boşnakların huzur içerisinde yaşaması için barışa ihtiyaç duyulduğunu belirterek "Savaş suçu işleyenlere, bunları görmezden gelenlere, Radovan Karadzic'in işlediği suçlara destek çıkanlara göz yummayacağız." dedi.

Bugün babası Hasan Smajic'i toprağa veren Hazim Smajic de babasının 29 Ocak 1993'te öldürüldüğünü aktararak "Artık babamın mezarının nerede olduğunu bildiğim için mutluyum. Babamın bedeninin sadece bir kısmı, kafatasının bir bölümü, boyun ve sırt kemikleri bulundu. En azından artık gelip Fatiha okuyabileceğim bir mezarı oldu." diye konuştu.

Zvornik'teki Kayıplar ve Esirler Derneği Başkanı Ahmet Grahic ise kimliği hala belirlenemeyen kurbanlar noktasında kurumların yetersiz çalıştığını savunarak, "Yurt dışında yaşayan ailelerin birçoğu DNA testi için kan veremedi. Bu sürece dahil olan kurumların yeterince ilgilenmediğini düşünüyoruz." dedi.

Cenaze namazının kılınmasının ardından sadece 7'sinin kimliği tespit edilen toplam 27 kurban defnedildi. Memici'deki şehit mezarlığında defnedilen kurbanların sayısı 777'ye ulaştı.

Bosna'da 1992-1995'te yaşanan savaşta, Zvornik şehrinde 2 binden fazla Boşnak sivil katledilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?