banner15

Bulgar ırkçı Siderov'un dokunulmazlığı kaldırılabilir

Bulgaristan'da ırkçılıkla sık sık gündeme gelen ATAKA parti lideri Siderov'un seçim gecesi yaptığı taşkınlık gerekçesiyle dokunulmazlık hakkının kaldırılması talep ediliyor

Bulgar ırkçı Siderov'un dokunulmazlığı kaldırılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da Irkçı lider Volen Siderov'un dokunulmazlığı tartışılıyor.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yüzlerce üniversite öğrencisi, Rusya'nın devlet politikasını savunan ATAKA partisi ve lideri Volen Siderov'u protesto etti. Siderov, seçim gecesi NATFİZ, Milli Film ve Tiyatro Akademisine girerek, öğrencilere saldırmış, orada arbede çıkarıp, hakaretler etmişti. Siderov NATFİZ'e yaptığı son baskında öğrencilere saldırmış yaşanan arbede de yüzüne darbe almıştı. Bunun üzerine Akademi öğrencileri ve sosyal medyada organize olan yüzlerce kişi ırkçı lideri protesto etti, dokunulmazığının alınmasını talep ettiler.

Bulgaristan Başsavcılığı meclise fezleke göndererek, Siderov ve milletvekillerinden Desislav Çukolov'un dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ederken, öğrenciler "toplumsal tehdit oluşturdukları" gerekçesiyle iki milletvekilinin derhal gözaltına alınmalarını istedi.

Bulgaristan meclisinde bugün olağanüstü bir komisyon kurulacak ve saldırgan lider Siderov ve arkadaşı vekil Çukolov'un dokunulmazlığı tartışılacak. Volen Siderov, lideri olduğu Ataka partisi mensuplarıyla 2011 yılında Cuma namazı kılan Sofya Cami cemaatine saldırısıyla da gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35