Bulgar milliyetçiler yine Türkçe yayınlara göz dikti

Türk azınlığın 800 bini geçtiği Bulgaristan’da günde 10 dakika yapılan Türkçe yayının kaldırılması için ülkedeki milliyetçi cephe meclise tasarı sundu

Bulgar milliyetçiler yine Türkçe yayınlara göz dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’daki koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren milliyetçi PF, Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) ve Bulgaristan Radyosu’nda (BNR) başka dillerde yayın yapılmasını yasaklamaya yönelik yasa tasarısını meclise sundu.

Tasarıda, Devlet Radyo ve Televizyon Yasası’nda değişkilikler yapılarak, anadili Bulgarca olmayan vatandaşlara yönelik program hazırlama hükümlülüğünü tanımlayan ilgili maddenin kaldırılması önerildi.

PF meclis grup başkanı Valeri Simeonov, Bulgarca’nın ülkede resmi dil olduğunu, bu dilin öğrenilmesinin ve kullanımının her vatandaşın anayasal hak ve mecburiyeti olduğunu söyledi.
Kamu yayın kurumları olan BNT ile BNR’nin tüm yayınlarının sadece Bulgarca olması gerektiğini savunan Simeonov, mevcut uygulamanın anadili Bulgarca olmayan vatandaşları resmi dili öğrenmeye ve kullanmaya teşvik etmediğini öne sürdü.

Bulgaristan Ulusal Televizyon kanalında (BNT)’de hafta içi her gün saat 16.10’da 10 dakikalık, devlet radyosu BNR’de ise her gün 3’er saatlik Türkçe yayınlar var. Irkçı partiler belirli aralıklarla bu yayınların kaldırılmasını hep gündeme getirse de, yayınlar devam ediyor. Türk azınlığın sayısının 800 binden fazla olan Bulgaristan’da Türkçe yayın yapan tek bir özel radyo veya televizyon yok.  Toplam 11 dilde yayın yapan Bulgaristan Radyosu’nda ise her gün Sabah, öğlen ve akşam 1’er saatlik Türkçe yayın yapılıyor.

Nüfusu yaklaşık 7 milyon olan Bulgaristan’da 800 bin civarında Türk yaşıyor. 240 sandalyeli parlamentoda 18 milletvekili bulunduran ve BulgaristanUlusal Kurtarma Cephesi (NFSB) ile İç Makedonya Edirne Örgütü (VMRO) adlı iki ırkçı partiden oluşan PF, Başbakan Boyko Borisov’a dışarıdan verdiği destek parlamentoda yapılan kimi oylamalarda kilit rol oynuyor.

Irkçı ve aşırı milliyetçi partilerin özellikle Türkçe yayınları ile ilgili geçmişte bulunduğu benzer girişimlerin tümü başarısız olmuştu. 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 09:35
banner53
YORUM EKLE

banner39