banner39

Bulgar sınırında gümrükçülere rüşvet operasyonu

Bulgar-Türk Elhovo-Hamzabeyli sınır kapısında Bulgar gümrükçülerinin ayda 4 bin avro rüşvet aldığı ortaya çıktı. Yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda 40 gümrükçü tutuklandı.

Balkanlar 03.11.2016, 10:35 03.11.2016, 12:03
Bulgar sınırında gümrükçülere rüşvet operasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne-Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Lesevo Sınır Kapısı’nda Bulgaristan polisinin gümrük görevlilerine yönelik düzenlediği rüşvet operasyonu nedeniyle, giriş ve çıkışlar durdu.

Bulgaristan, Edirne’nin Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın hemen karşısında bulunan Lesevo Sınır Kapısı’nda görevli gümrük görevlilerine yönelik bugün rüşvet operasyonu düzenledi. Operasyonda, rüşvet aldığı iddiasıyla 40 Bulgar gümrük görevlisi gözaltına alındı.

Operasyon nedeniyle Bulgaristan tarafında işlem yapılamayınca, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda da giriş ve çıkışlar durdu. Bunun üzerine Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a çıkış yapacak araçlar, Kapıkule Sınır Kapısı’na yönlendirildi.

Çarşamba günü Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, Devlet Milli Güvenlik Müsteşarlığı ve savcılığın yaptığı ortak operasyonda 200’den fazla güvenlik görevlisi sabah saat 7’de sınır kapısını kapattı ve saatler süren operasyonu başlattı.

Söz konusu gümrükçülerin, başta Türk tır kamyonları da olmak üzere, geçişleri kolaylaştırmak ve bazı yasadışı kaçak mal girişlerine göz yummak için ayda 2 ile 4 bin avro arası rüşvet aldıkları tespit edildi.

Operasyon sırasında bazı gümrük görevlilerin cebinde destelerle para bulundu. Aralarında iki mesai bölüm şefinin de bulunduğu gümrük memurları aylardan beri takip edilmiş ve telefonları dinlenmiş. 

(Elhovo-Hamzabeyli sınırından meşhur tel örgü geçiyor. Sınır ve gümrük görevlilerin para karşılığında mülteci girişlerine de izin verdikleri, “mülteci geçiş ticaretine” de el koydukları iddiaları yaygın) 


Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?