banner15

Bulgaristan-ABD askeri işbirliği

Bulgaristan Savunma Bakanı Nençev, "ABD savaş uçaklarının Bulgaristan’ın hava sahasının korunmasına verdiği desteği takdir ediyoruz. Semalarımız uzun zamandan beri bu kadar güvende olmamıştı" dedi

Bulgaristan-ABD askeri işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, ülkenin hava sahasının korunmasına destek veren ABD’ye ait savaş uçaklarının misyonunu başarıyla tamamladığını bildirdi.

Nençev, “Air Policing” çalışmaları kapsamında Bulgar MiG-29’ları ile ülkenin hava kuvvetlerinin nöbetlerine bir hafta süreyle katılan iki ABD uçağının desteğini takdir ettiğini söyledi.

Nençev, “Semalarımız uzun zamandan beri bu kadar güvende olmamıştı" dedi.

ABD hava kuvvetleri ile düzenlenen çalışmalar sırasında hiç bir sorun yaşanmadığına işaret eden Nençev, bu uygulamanın gelecekte diğer NATO müttefiklerinin uçaklarıyla sürdürülebileceğini belirtti.

Nençev, teknolojik ömrünün sonunda olan Bulgar MiG’lerin uçuş süresinin uzatılması için Polonya ile yapılan işbirliği çerçevesinde bu ülkeden onarılmış iki MiG motorunun Bulgaristan’a gelmesinin beklendiğini kaydetti.

Savunma Bakanı Nençev, sürecin sonunda düzenlenen tatbikat çalışmalarını bir F-15 tipi savaş uçağından izledi.

Tatbikat senaryosuna göre, iki MiG-29 ve iki F-15 uçağı, yolculardan birinin güvenlik sorunu yarattığı sivil bir uçağa eskortluk yaparak, zorunlu inişini sağladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35