banner39

Bulgaristan hükümeti güvenoyu aldı

Bulgaristan'da Başbakan Boyko Borisov hükümeti, yaplan oylama sonucu güvenoyu almayı başardı.

Balkanlar 21.01.2011, 00:25 21.01.2011, 00:25
Bulgaristan hükümeti güvenoyu aldı

Bulgaristan'da hükümet, parlamentodan güvenoyu aldı. Parlamentonun genel oturumunda yapılan oylamada Başbakan Boyko Borisov hükümeti, iktidardaki GERB (Arma) Partisi ve kendisine koşulsuz destek veren aşırı milliyetçi ve ırkçı ATAKA partisinin sağladığı oy çoğunluğu sayesinde güvenoyu almayı başardı.

Gergin geçen güvenoyu tartışmalarının ardından yapılan açık oylama sonuçlarından şüphelenen ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) talebi üzerine oylama tekrarlandı.

214 milletvekilinin katıldığı ikinci oylamada GERB ve ATAKA'dan 140 milletvekili Boyko Borisov hükümetine destek verdi. Muhalefetten 60 milletvekili “aleyhte" oy kullanandı, 14 milletvekili ise çekimser kaldı.

Boyko Borisov hükümeti, uyguladığı politikaların parlamento tarafından destek görüp görmediğinin belirlenmesini istemesi üzerine parlamentoda 9 saat süren ve oldukça gergin geçen görüşmeler yapıldı.

Tüm hükümet üyelerinin iştirak ettiği görüşmeler sırasında GERB ve ATAKA partisi milletvekillerinin hükümete verdiği destek karşısında muhalefet partileri Bulgaristan'ın "ciddi bir siyesi kriz yaşadığını" öne sürdüler.

Ana muhalefet BSP'nin lideri ve eski başbakan Sergey Stanişev, Başbakan Borisov'un, ATAKA partisinin önüne diz çökerek, hükümetinin de kimlik arayan ATAKA;ya rehin olduğunu söyledi.

Başbakan Borisov ise, bugünkü Bulgaristan hükümetin yıllarca ertelenen reformları yapmaya çalıştığını ifade ederek, "Yıllarca süren yolsuzluklarla mücadele eden hükümet, 1989 yılı sonrası ülkeyi yöneten tüm hükümetlerin bu yöndeki çalışmalarını engellemeye çalışan güçlere karşı verdiği mücadelenin desteğini bir kez daha görmek istiyor" dedi.

Boyko Borisov hükümeti, "uyguladığı politikaların parlamento tarafından destek görüp görmediğinin belirlenmesi" amacıyla parlamentodan güvenoyu talebinde bulunmuştu.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?