banner39

banner35

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü binasına İslamofobik saldırı

HÖH partisi, Başmüftülük binasına İslamofobik saldırıyı şiddetle kınadı 

Balkanlar 06.07.2019, 15:34 30.09.2019, 14:40
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü binasına İslamofobik saldırı

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Sofya’daki Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü binasına İslamofobik saldırıyı kınayan bir bildiri yayımladı. 

Bildiride şu ifadeler yer aldı: “HÖH partisi, Başmüftülük binasına yapılan sıradaki vandal saldırıyı şiddetle kınıyor. 

Bu hoşgörüsüzlük tezahürleri ve aşırı nefret, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi biçimleri, Bulgaristan vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini tehdit etmesinin yanı sıra ülkedeki demokrasinin durumunun da açık bir göstergesidir.

Bu sadece bir holiganlık hareketi değil, dini ve etnik azınlıklara yönelik nefret suçudur. Çoğu durumda modern ve Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan için kabul edilemez olan bu vandal eylemlerinin, cinai ve holigan eylemleri olarak göstererek küçümseme girişimlerinde bulunulması endişe vericidir.

HÖH partisi olarak böyle bir yaklaşımın yalnızca hatalı değil, aynı zamanda tehlikeli olduğuna da inanıyoruz, çünkü hiçbir şekilde bu tür yabancı düşmanlığı eylemlerinin engellenmesine ve ortadan kaldırılmasına ve onları kışkırtan ve yapanlara karşı yeterli yaptırımlara yol açmıyor.

Devletin tüm yetkili makamlarını, faili tespit etmek ve kanunu ciddiyetle uygulamak için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyoruz”.

Kaynak: Kırcaali haber

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?