banner39

banner35

Bulgaristan polisinin protestoları devam ediyor

Bulgaristan'da emeklilik tazminat ödemeleri ile ilgili yapılan düzenlemeyi protesto eden polisler, hükümetin geri adım atmasına rağmen gösterilerine devam ediyor.

Balkanlar 06.11.2015, 12:14 06.11.2015, 13:45
Bulgaristan polisinin protestoları devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Hükümeti, uygulamaya çalıştığı "kemer sıkma" politikası doğrultusunda güvenlik sektöründe mevcut çalışanların emeklilik tazminatlarında indirime gidilmesi kararından vazgeçti.

Polisler dün akşam Maliye Bakanlığı binasını kuşatarak Sofya’da ve ülkenin bir çok yerinde trafiğe engel olmuştu.

Ülkedeki gerginliğin artması nedeniyle bugün Başbakan Boyko Borisov ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova güvenlik sektörü sendikalar temsilcileriyle bir araya gelerek soruna çare bulmaya çalıştı. Toplantıdan sonra hükümet, bütçede tasarruf öngören kararı konusunda geri adım attı. Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, tazminat bedelinin 20 aydan 10 aya indirileceği, ancak bu uygulamanın sadece bundan sonra sektörde işe alınacak personel için geçerli olacağı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Georgi Kostov, ülkede genelinde yasa dışı yoldan trafiği engelleyen protestocu polislere ceza uygulanacağını duyurdu.

Başbakan Boyko Borisov da dün akşam saatlerinde Sofya’da ve ülkenin diğer bazı şehirlerinde yürüyüp medyaya, kendisine ve hükümete yönelik ağır hakaretler içeren sloganlar atan polislerin eylemlerine sert tepki gösterdi. Borisov, "Yasa dışı protesto yapan herkes yasaların katı cezaları ile karşılaşacak. Üniformalılar toplumun huzurunda yasa ihlali konusunda örnek olamaz" dedi.

Hiç bir izin almadan makam araçlarını kullanarak ve gövde gösterisinde bulunarak toplumun huzurunu bozan polislere yönelik uyarıda bulunan Borisov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sofya gibi 2 milyonluk bir şehirde üniformalı memurların izin olmadan, topluma yasaları çiğneme dersi vermeleri asla kabul edilemez. Bu ortamda kaba gövde göstermeleri kesinlikle kabul edilemez. Aynı koşullarda olan ordu böyle bir şey yapmadı."

Borisov görüşülmekte olan yeni devlet bütçesinde nüfusu 7 milyonun altında olan ülkede 70 bin personeli bulunan İçişleri Bakanlığına 90 milyon avro para ayrıldığını, ülkedeki kültür ve spor sektörünün bundan daha az para alacağını anımsattı.

Polislerin protesto eylemleri, en üst düzeyden yapılan "sakinleştirici" vaatlere rağmen bugün de başkent Sofya’da ve başka yerlerde devam etti. Halktan destek görmeyen polisler ülkenin Filibe, Sliven, Montana, Şumnu, Silistre, Blagoevgrad, Petriç, Sandanski ve daha bir çok yerinde gösteriler yaptı.

Yunanistan ile sınır kapılarının bazılarını da geçici olarak kuşatan protestocu polisler, vatandaşların şiddetli tepkisiyle karşılaştı.

Polis sendikasinin yetkilileri, 8 Kasımda Sofya’da büyük bir gösteri yapmayı planladıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?