banner15

Bulgaristan seçimlerine AB müdahalesi

AP, Bulgaristan’da Türkçe seçim propagandası yasağına karşı imza kampanyasını kapattı

Bulgaristan seçimlerine AB müdahalesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nin (AB) Dilekçeler Komisyonu oturumunda yapılan oylamada büyük bir çoğunlukla Bulgaristan’da seçim kampanyası sırasında Bulgarcadan farklı dillerin kullanılmasını engelleyen ayrımcı yasağa karşı sunulan dilekçeye ilişkin Avrupa Parlamentosu açık dilekçe portalında başlatılan imza kampanyasını kapatma kararı aldı.

Bulgaristan’ın pozisyonunu destekleyen Petır Kurumbaşev (PASD/BSP), Angel Cambazki (Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular İttifakı (AECR)/VMRO), Svetoslav Malinov (ENP/DSB), Emil Radev (ENP/GERB) ve Vladimir Uruçev (ENP/GERB), Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından sunulan seçim kampanyası sırasında Bulgarcadan farklı dillerin kullanılmasının yasaklanmasıyla seçmen haklarının ihlal edildiğinin belirtildiği dilekçeye ilişkin imza kampanyasının kapatılmasını istedi. 

Bulgaristan’da erken genel seçimlerinde ikinci kez HÖH AP Milletvekili İlhan Küçük, Türkçe seçim propagandası yasağına AB düzeyinde çözüm bulmaya çalıştı. Bu konu Dilekçeler Komisyonu oturumunda AP milletvekilleri arasında sert tartışmalara yol açtı.

Avrupa Birliği, bu alanda yetkili değil ve böyle bir imza dilekçesinin yasal dayanağı yok. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin desteklediği AB düzeyinde net bir yasal çerçeve bulunmaktadır. Bu yasal çerçeveye göre seçim kampanyaları sırasında kullanılan diller her bir AB ülkesinde farklı bir şekilde ve ancak onların ulusal mevzuatları kapsamında düzenleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35