banner39

Bulgaristan sınırında göçmen alarmı

Bulgaristan sığınmacı akını karşısında sınırda “ikinci derece alarm” ilan etti

Balkanlar 22.10.2016, 20:50 22.10.2016, 20:50
Bulgaristan sınırında göçmen alarmı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye üzerinden muhtemel bir sığınmacı akını karşısında sınırda “ikinci derece alarm” ilan etti.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, parlamentoda basına yaptığı açıklamada, yeni alarm durumuna 15 Ekim'de geçildiğini ancak kamuoyuna yeni duyurulduğunu belirtti.

Bıçvarova, “Almacımız olağanüstü bir ortam, güçlü bir dalga ortaya çıktığında geçici tip mülteci merkezlerine sorunsuz olarak sığınmacı barındırabilmemiz gerekiyor. Bu tehlikeyi göz ardı edemeyiz, dolayısıyla tüm Bulgaristan vatandaşların çıkarına hareket etmeye çalışıyoruz.” dedi.

FETÖ MENSUPLARININ İADESİ

Rumyana Bıçvarova, Bulgaristan Ombudsmanı Maya Manolova’nın yanı sıra basın, siyasi çevreler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesi konusunda yasal bir sorun olmadığını söyledi.

İadelerle ilgili, “Bu olayda tek bir yasal prosedür dahi çiğnenmemiştir.” diyen Bıçvarova, bir tırın dorsesinde bulunan ve iade edilen 7 FETÖ mensubunun gerek Türkiye’den Bulgaristan’a girerken, gerek Romanya’ya doğru çıkış yapmaya çalışırken iki kez yasaları ihlal ettiğini bildirdi.

Türkiye’ye iade edilen bu kişilerin Bulgaristan’dan sığınma hakkı talebinde bulunmadıklarına işaret eden Bıçvarova, şunları kaydetti:

“Bulgaristan’da hiç kimse bir şahsın Gülenci, Erdoğancı, PKK’lı veya terörist olup olmadığı konusunda kanıt getiremez. Bu temelde Bulgaristan’da adalet dağıtmak doğru olmaz. Gülenci gösterilen kişilerin üzerinde yasal evraklar vardı. Devletimiz hizmet vermez, yasaları uygular.”

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?