banner39

Bulgaristan Türkiye sınırına duvar örüyor

Bulgaristan, sığınmacıları engellemek için Türkiye sınırında 30 kilometrelik çelik duvar inşa edilmesine, inşaata da hemen başlanmasına karar verdi

Balkanlar 21.10.2013, 18:40 22.10.2013, 16:20
Bulgaristan Türkiye sınırına duvar örüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da sığınmacı sorunu nedeniyle olağanüstü toplanan hükümet, Türkiye sınırında 30 kilometrelik bir duvar inşa edilmesine ve inşaata hemen başlanmasına karar verdi.

Bakanlar Kurulu'nun 3 saat süren oturumunun ardından düzenlenen basın toplantısında, sınırdaki güvenlik önlemlerinin artırılacağı bildirildi.

Bulgaristan’a sığınmacı akınının Türkiye sınırından geldiğini kaydeden İçişleri Bakanı Tzvetlin Yovçev, "Eğer sığınmacı akınını yönetemezsek, tüm toplumsal alanlara yansıyacak bir insani kriz gelebilir" dedi. Yovçev, ayrıca suç şebekeleri ve silahlı örgütler tehdidinin de artabileceği uyarısı yaptı.

Ülkenin İçişleri Bakanı Yovçev, ülkeye yılbaşından bu yana gelen sığınmacı sayısının 6 bin 445 olduğunu, bunların 4 bin 444’ünün de Suriyeli olduğunu ifade etti.

Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Vasil Marinov ise "Duvar sığınmacıları geri çevirmek için inşa edilmeyecek. Böyle bir yaklaşıma karşıyız. Öngörülen icraat Bulgaristan sınırının daha iyi korunmasını amaçlıyor." diyerek söz konusu girişimin hazineye 5 milyon levaya (2 milyon 500 bin avro) mal olacağını kaydetti.

Bulgar Hükümetinin almaya karar verdiği önlemler arasında, ülkeye kaçak yolla giren ve "şüpheli" oldukları değerlendirilen sığınmacıların kapalı barınma merkezlerinde gözetim altında tutulması da yer alıyor. Sınır boyunca koruma güvenlik önlemleri de azami düzeye çıkarılacak. 

AB üyesi olan Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’ndan sığınmacılar konusunda ortak bir politika belirlemesini isteyecek.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?