Bulgaristan-Türkiye sınırında mahsur kalan şoförlere 2500 paket yiyecek dağıtıldı

Bulgaristan'daki Türk iş insanlarından Şumnu hastanesine 140 000 leva bağış

Balkanlar 28.03.2020, 17:13
Bulgaristan-Türkiye sınırında mahsur kalan şoförlere 2500 paket yiyecek dağıtıldı

Bulgaristan Şumnu merkezli Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, ”Türk iş dünyası temsilcileri Şumnu’daki hastaneye yaklaşık 140 bin leva tutarında bağış yaptılar” diye bildirdi.

BULTİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce, sosyal medya ve örgütün sitesi üzerinden üyelere şöyle seslendi: ”Hepimiz birlikte koronavirüsle savaşıyoruz”. İnce, Türk iş insanlarından başka hayırseverlerin de bağış kampanyasına katılacağı umudunu dile getirdi.

BULTİŞAD İcra Müdürü Ventsislav Venkov, ayrıca örgüt üyelerini ve diğer iş dünyası temsilcilerini de her birinin imkânları ölçüsünde ve arzu ettiği ölçüde salgına karşı zor savaşa katılmaya çağırdı. Venkov, ”Tamamen finansal olmanın yanı sıra, bu bağışların bir de derin insani boyutları vardır” dedi.

Bulgaristan-Türkiye sınırında mahsur kalan şoförler için bağış

Bir gün önce BULTİŞAD üyeleri, Bulgaristan-Türkiye sınırında mahsur kalan şoförler için bağış toplamak amacıyla acil olarak bir yardım kampanyası düzenledi.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Kaptan Andreevo Sınır Kapısı’nda oluşan TIR kuyruğu yaklaşık 50 kilometre uzunluğundadır. BULTİŞAD’ın girişimiyle sadece bir günde 2500 paket yiyecek, su ve dezenfektan için yaklaşık 60 bin leva toplandı. En büyük bağışı yapan şirket Alcomet idi. Gıda paketleri, uyruklarına bakılmaksızın kuyrukta yer alan tüm TIR şoförlerine dağıtıldı.

Önümüzdeki günlerde Türkiye Cumhuriyetinden diğer sivil toplum kuruluşlarını da yardım kampanyasına katılması bekleniyor.

BULTİŞAD, 2013 yılında Şumnu şehrinde kuruldu. Örgütün amacı Bulgaristan ile Türkiye arasında ve onlarla üçüncü ülkeler arasında işbirliği ve ortaklık kurmak ve geliştirmektir.
        
Kaynak: KIRCAALİ HABER

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?