banner39

Bulgaristan Türkleri etnik gerginlikten endişeli

Bulgaristan'da son dönemde "faşist özlü" çeşitli marjinal örgütlerin yaptıkları sokak gösteri ve eylemleri, toplumda ciddi endişe yaratıyor. Bulgaristan'daki ırkçı eylemler- Cumhurbaşkanı Plevneliev ve Başbakan Oreşarski, ülkedeki ırkçılığa karşı ortak çağrı yaptıSOFYA (AA) –

Balkanlar 18.02.2014, 16:36 18.02.2014, 17:31
Bulgaristan Türkleri etnik gerginlikten endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irkçı ve milliyetçi çevrelerin eylemlerinin son dönemde arttığı Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, sorunu üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile görüştü.

Gerginliğin artması durumunda HÖH, MGK'nın toplanmasını talep edecek

Cumhurbaşkanı Plevneliev'in parlamentoda temsili olan siyasi parti grupları ile biraraya geldiği bugünkü rutin toplantıya katılan HÖH Lideri Lütvi Mestan, Bulgaristan'da etnik huzur ve barışı tehdit eden eylemlerin artması durumunda Plevneliev'den Milli Güvenlik Kurulu'nu (MGK) olağanüstü oturuma çağırmasını talep edeceklerini bildirdi.

Mestan, ülkenin siyasi ve ekonomik gündemini oluşturan diğer konuların da görüşüldüğü toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'da aylardır süren sert bir siyasi cepheleşme ortamında düzenlenebilecek bir MGK toplantısı, verimli bir diyalog ve çözüm üretecek bir forum sayılır. Bizce etnik ve dini barış, toplumsal huzurun temel ilkesidir. Tarihte bunları sağlayamayan hiç bir ülke, refah görmemiştir" ifadesini kullandı.

Türkler 19 Şubat'ta yapılacak ırkçı törenlerden endişeli

Lütfi Mestan konuşmasında, ülkenin en büyük ulusal kahramanı olarak tanımlanan, Bulgaristan'ın Osmanlı Devleti'ne karşı bağımsızlık mücadelesinin sembolü kabul edilen Vasil Levski'nin ölümünün yıl dönümü dolayısıyla 19 Şubat'ta yapılacak anma törenlerinde, ülkedeki milliyetçi ve ırkçı örgütlerin planladığı eylemlerinin endişe verici olduğunu vurguladı.

Mestan, "Levski, Bulgaristan'ın tüm vatandaşlarının manevi ilhamı sayılır, ancak asla aşırı milliyetçiliğin ilhamı olarak kullanılamaz" diye konuştu.

Siyasi güçlerin toplumda ahlak örneği olması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de ülkede son zamanlarda ırkçı grupların, Müslünamların ibadet yerlerine yönelik giriştikleri şiddet eylemleriyle artan gerginlikten kendisinin de büyük endişe duyduğunu söyledi.

"Etnik cepheleşme, bir toplumun çirkin bir yönünü temsil eder"

Plevneliev, "Etnik cepheleşme, bir toplumun çirkin bir yönünü temsil eder. Umarım, bu gibi davranışlar bizim toplumumuzun günlük yaşamının bir parçası değil, gelecekte yaşanmayacak sadece küçük bir istisnası olur" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Plevneliev ayrıca Bulgaristan'daki siyasi liderlere, konuşma üsluplarını yumuşatma çağınısında bulunarak, "Yapılan tartışmalar hakaretlere değil, argümanlara dayalı olsun" dedi.

Son dönemdeki ırkçı eylemler toplumda ciddi endişe yaratıyor

Bulgaristan'da son dönemde "faşist özlü" çeşitli marjinal örgütler ile ağırlıklı olarak futbol taraftarların katıldığı ırkçı ve yabancı düşmanı söyleme sahip birliklerin yaptıkları sokak gösteri ve eylemler, toplumda ciddi endişe yaratıyor.

Başmüftülüğünün vakıf mallarının iadesi ile ilgili açtığı mahkeme davaların duruşmaları sırasında kalabalık ırkçı mitingler düzenleniyor, camiler taşlanıyor.

Faşist gruplar başkent Sofya'nın ana caddelerinde meşaleli yürüyüşler yapmaya çalışırken, ırkçı futbol fanatikler türlü bahaneler arayıp toplumda huzursuzluk yaratıyorlar.

Sisyasi liderlerden ortak çağrı

Irkçı ve aşırı milliyetçi eylemlere karşı tavır alan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve Başbakan Plamen Oreşarski, ortak bir bildiri yayımladı ve demokrasinin esaslarına sarılmak suretiyle toplumda birlik ve beraberliğinin sağlamasını istedi.

Plevneliev ve Oreşarski, bildiride, ülkede son iki haftadır demokratik değerlere karşı yöneltilen saldırı ve eylemleri anımsatarak, "Kin, nefret ve düşmanlığı kışkırtan, Bulgaristan vatandaşlarını karşı karşıya getirmeye çalışan, toplumdaki etnik barış ile oyun oynayan, nefret söylemlerine başvuran çevreler kesinlikle toplumda anlayış görmeyecektir. Tam tersine adalet önünde cezalandırılması gerekir" dedi.

Tüm vatandaşların yasalar önünde eşit, Bulgaristan’ın demokratik bir ülke olduğunu kaydeden Oreşarski ve Plevneliev,  "Ülkemizde vatandaşlar arasında ırk, milliyet, etnik ve dini köken, eğitim, inanç, siyasi görüş, kişisel veya toplumsal konum ya da maddi durumu konusunda ayrımcılık uygulanması asla kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Ülkenin Osmanlı Devleti’nden bağımsızlığını kazanmasını sembolü olan ve Bulgaristan en büyük ulusal kahramanı kabul edilen Vasil Levski’nin 19 Şubat'taki ölüm yıldönümü arifesinde, ırkçı ve milliyetçi örgütlere çağrıda bulunan Oreşarski ve Plevneliev, "Tahammülsüzlüğe karşı çıkarak, gerginliğin azaltılması ve toplumdaki bölücülüğe son verilmesini istiyoruz" mesajını verdi.

Yayınlanan bildiride ayrıca, Bulgar toplumunun hoşgörülü bir toplum olarak tanındığı, özellikle ülkenin anayasasının giriş bölümünde özgürlük, barış, insancıllık, eşitlik ve adalet  ilkelerinin temel olduğu, Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Bulgaristan’ın kendi toplumsal ve uygarlık seçimini yaptığı ve din, siyasi görüş ve ifade özgürlüklerinden yana  demokratik bir yol çizmiş olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?