Bulgaristan ve Makedonya doğalgazda anlaştı

Bulgaristan ve Makedonya, doğalgaz alanında işbirliği memorandumu imzaladı

Bulgaristan ve Makedonya doğalgazda anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan ve Makedonya arasında doğalgaz alanında anlaşma ve işbirliği memorandumu imzalandı. Memorandum Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi tarafından imzalandı. Enerji alanında işbirliği memorandumu Başbakan Boyko Borisov’un başkanlığında Bulgaristan heyetinin Üsküp’e ziyareti kapsamında imzalandı.

Memorandumda Bulgaristan ve Makedonya hükümetlerinin her iki ülke, Güneydoğu Avrupa bölgesi ve Avrupa Birliği için enerji tedariki güvenliğinin artırılması hususundaki siyasi düzeydeki niyetini teyit etmesinin yanı sıra Avrupa Enerji Birliği oluşturulmasına desteğini ifade etmesi öngörülüyor.

Bulgaristan ve Makedonya arasında yeni bir doğalgaz bağlantısı kurulması kararı mevcut gaz iletim altyapısının yanı sıra Yunanistan-Bulgaristan, Türkiye-Bulgaristan arasında doğalgaz bağlantı projelerinin gerçekleştirilmesi ve Balkan Gaz Dağıtım Merkezi konsepti bazında alınacak.

Bakan Petkova, “Bulgaristan ve Makedonya arasındaki enerji işbirliği doğalgaz kaynaklarının ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesini ve Güneydoğu Avrupa bölgesinde enerji piyasasının liberalleştirilmesini garanti edecek" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 10:38
banner53
YORUM EKLE

banner39