banner39

Bulgaristan yurt dışındaki vatandaşlarını geri getirmenin çözümünü buldu

Devletten yurt dışındaki vatandaşlara Bulgaristan’da çalışmaları için ayda 1 200 leva destek

Balkanlar 19.11.2019, 17:48
Bulgaristan yurt dışındaki vatandaşlarını geri getirmenin çözümünü buldu

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Zornitsa Rusinova, Borovets’de düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, bakanlığın EURES Programı için toplam 10 milyon leva kaynak ayıracağını bildirdi. Bununla yurt dışında yaşayan ve çalışan Bulgaristan vatandaşlarının ülkeye geri dönmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Hizmet paketleri, kira bedelinin, çocukların kreş ve anaokuluna gönderinceye kadar çocuk bakıcısı hizmetinin karşılanmasının yanı sıra düşük ücretli alanlarda çalışmak için mali teşvikler içermektedir. Devlet bu ailelere bir yıl boyunca sosyal hizmet paketinin maliyetinin karşılanması üzere ayda 1 200 leva destek verecek.

Vatandaşların burada çalışacağı işi, kendilerinin veya bakanlığın bir programı aracılığıyla bulması fark etmeyecektir. Sadece gösterecekleri iş sözleşmesinin yanı sıra yurt dışından döndüklerini kanıtlamaları ve 54 yaşından büyük olmamaları gerekiyor.

Genç aileler, Ocak 2020’den itibaren bu hizmet paketinden faydalanabilecek ve konuyla ilgili ilk toplantı 27 Şubat’ta Viyana kentinde yapılacak. Program toplam yaklaşık 350 aileyi kapsayacak.

Rusinova,”İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı için sağlanan bütçenin 15 milyon levalık miktarı, 2020 yılının başından beri çocuk köşeleri oluşturmaya yönelik harcanacak. Bu, devlet tarafından sağlanan kaynaklarla çalışan ailelere ek bir sosyal kazanımdır” dedi. Bu hizmet tüm gün değil, 4 saate kadar saatlik olacaktır.

Bakan Yardımcısı,” Küçük çocuklu ailelere yönelik yeni program, kreş ve anaokulların yeterli olmadığı büyük şehirler için öngörülmüştür ve bu, bir aile üyesinin tam olarak kendini gerçekleştirmesini engellemektedir. İşyerindeki anaokulları için işverenler, 50 ile 150 000 leva arasında değişen miktarda proje finansmanı için başvuruda bulunacaklar. Çocuk bakıcılarının istihdam büroları aracılığıyla işe alınması zorunluluğu var. Bir işverenin bir fon oluşturmasına, bir oda oluşturmasına ve çalışanlarının çocuklarına bakılacak bir köşe oluşturmasına yardımcı olacağız” diye ekledi.

Fonların ister özel işletme ister kamu işletmesi olsun fark etmeksizin yaklaşık 200 şirkete ulaşması hedefleniyor. Yaklaşık 2000 kişi çocuk bakıcısı olarak iş bulacak. Devlet, çocuk bakıcılarının ücretlerini ödeyecek, yaş sınırı olmayacak. İşyerleri birbirine yakın mesafede iseler, birkaç işletme bir araya gelip birlikte kullanmak için bir oda kiralayabilecek.

Kaynak: Kırcaali haber

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?