banner39

Bulgaristan'da 'Bir Kuşak-Bir Yol' Derneği kuruldu

Sofya'da Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol (İpek yolu Ekonomi Kuşağı) projesine katılımı desteklemeyi amaçlayan ulusal dernek kuruldu

Balkanlar 12.04.2017, 11:38 12.04.2017, 11:38
Bulgaristan'da 'Bir Kuşak-Bir Yol' Derneği kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol (İpek yolu Ekonomi Kuşağı) projesine katılımı desteklemeyi amaçlayan ulusal dernek kuruldu.

Bir Kuşak-Bir Yol Derneği Başkanı Profesör Zahari Zahariev kuruluş töreninde yaptığı konuşmada, derneğin kurulmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Zahariev, "Dernek, Bulgaristan'ın öteden beri Çin'le olan ilişkileri dış politikasındaki bir öncelik olarak gördüğünün bir göstergesi." şeklinde konuştu.

Çin'in Bulgaristan Büyükelçisi Zhang Haizhou ise, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin "Bir Kuşak-Bir Yol" planının öncelikli işbirliği taraflarından biri olduğunu belirtti.

Zhang ayrıca, "Bir Kuşak-Bir Yol" Uluslararası İşbirliği Zirvesi'nin önümüzdeki ay Çin'in başkenti Beijing'de yapılacağını hatırlatarak, Bulgaristan'daki bu derneğin tam zamanında kurulduğunu ifade etti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Genel Müdürü Angel Orbetsov, yeni kurulan bu derneğin Bulgaristan ve Çin arasındaki ilişkileri geliştiren bir platfom haline gelerek, Bulgaristan hükümeti ile halkının "Bir Kuşak-Bir Yol" planını daha kolay anlamasında güçlü bir rol oynayacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?