banner39

Bulgaristan'da Davutoğlu için geniş güvenlik

Bugün Bulgaristan'a gidecek olan Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde geniş güvenlik önlemleri alındı, Irkçı Ataka partisi ziyareti protesto etmek için gösteri düzenleyeceğini açıkladı

Balkanlar 15.12.2015, 09:39 15.12.2015, 09:54
Bulgaristan'da Davutoğlu için geniş güvenlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün Bulgaristan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un davetlisi olarak bir günlük çalışma ziyaretinde Başbakan Davutoğlu, Bulgar mevkidaşı ile görüşmesinin yanısıra cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile de bir görüşme yapacak. Ziyaret sırasında ikili ilişkilerin yanısıra başta AB ve göç olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak.

Davutoğlu'nun ziyareti çok geniş güvenlik önlemleri eşliğinde geçecek. Volen Siderov başkanlığındaki Irkçı Ataka partisi geniş bir protesto düzenleyeceğini açıkladı. Sofya Belediyesi eylemlere izin vermedi ancak protestoların saat 11 itibariyle Başbakanlık karşısında bulunan BNB- Bulgar Merkez Bankası önünde yapılacağı ilan edildi.

Başbakan Davutoğlu Bulgaristan Başmüftüsünü makamında ziyaret edecek. Başmüftülükte de güvenlik gerekçelerinden dolayı her türlü çekim ve fotoğraf imkanları kaldırıldı. Başmüftülük basın merkezi güvenlik nedeniyle basının bu görüşme öncesi veya sonrasında da girişine izin verilmeyeceğini duyurdu. 

Davutoğlu günün ilerleyen saatlerinde Bulgaristan'da Türklerin temsilcisi siyasi liderlerler ve temsilcilerle görüşecek, Bulgaristan’daki soydaş toplumunun kanaat önderlerini kabul edecek.

Ataka lideri Volen Siderov, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sürdürdüğü dostane diyaloğu sürekli eleştirerek, Bulgar hükümetinin ABD ve Türkiye büyükelçiliklerinin talimatlarına göre hareket ettiğini öne sürerek protesto ediyor. Siderov, Bulgaristan'ın NATO ve ABD sömürgesi olduğunu, ülkenin Rusya'nın etki alanına dönmesi gerektiğini savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?