banner39

Bulgaristan'da deprem

Bulgaristan'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ gibi illerde de hissedildi

Balkanlar 22.05.2012, 06:17 22.05.2012, 09:35
Bulgaristan'da deprem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 03.00'de merkez üssü Bulgaristan olan 6.4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ gibi illerde de hissedildi. Deprem, bazı binalarda çatlakların oluşmasına sebep olurken, bazı binaların da çatılarını yıktı. Ancak şu ana kadar can kaybından söz edilmiyor.

Bulgaristan Merkez Rasathanesi Genel Müdürü Nikolay Milioşev, depremin merkez üssünün başkent Sofya'nın 30 kilometre doğusundaki Pernik şehri yakınlarında olduğunu bildirdi.

Bölgede panik oluşturan deprem, Sofya ve Pernik'in yanı sıra Blagoevgrad, Kazanlık ve Eski Zağara şehirlerinde de hissedildi. Depremden sonra bölgede çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. En son artçı sarsıntı 04.31'de 4,7 büyüklüğünde gerçekleşti.

Bölgede bazı binalarda çatlakların oluştuğu ve evlerin çatılarının yıkıldığı kaydedilirken şu ana kadar can kaybından söz edilmiyor.

Sivil savunma ekipleri, Başkent Sofya başta olmak üzere depremin hissedildiği şehirlerde sokakları dolaşarak bir yandan halkı sakinleştiyor, diğer yandan da hasar tespit çalışmalarında bulunuyor.

Bulgaristan devlet radyosu ise yayınına ara vererek, düzenli olarak gelişmeler konusunda halkı bilgilendiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?