banner39

Bulgaristan'da Gencev krizi devam ediyor

Bulgaristan'da komünist rejimin adamı Nedim Gencev, ikinci kez müftülüğe zorla girmeye çalıştı.

Balkanlar 17.09.2010, 07:21 17.09.2010, 12:00
Bulgaristan'da Gencev krizi devam ediyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Bulgaristan Müslümanları Baş Müftülüğü, 1989 yılında sona eren komünist rejimde siyasi polis ajanı ve Baş Müftü olan Nedim Gencev'in bir özel güvenlik şirketinin elemanlarını kullanarak, Razgrad ve Dobriç kentlerinde müftülük binalarına zorla girmeye çalıştığını bildirdi.

Mayıs ayında Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin kararı ile Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı ilan edilen Gencev, 2009 yılında yapılan son Müslümanlar Konferansında seçilen Baş Müftü Mustafa Aliş Haci'yi makamından devirme çabalarını sürdürüyor.

Baş Müftülük basın merkezinden yapılan açıklamada, "Bulgaristan'da yaşayan Müslümanların ezici bir çoğunlukla Haci'yi desteklediği, buna rağmen Gencev ve taraftarlarının bazı güvenlik şirketlerinin yardımıyla ülkenin çeşitli kentlerinde cami ve bölge müftülüklerini güç kullanarak ele geçirmeye çalıştığı" kaydedildi.

Açıklamada, Başbakan Boyko Borisov'un himayesinde Gencev ve Haci'nin katılımıyla bir süre önce yapılan toplantıda tarafsız dış gözlemcilerin huzurunda yeni bir Müslümanlar Konferansının düzenlenmesi kararı alındığı hatırlatılarak, "Nedim Gencev'in bu kararı göz ardı ederek, Müslümanların huzurunu kaçıran girişimlerde bulunmasını kınıyoruz" denildi.

Gencev Temyiz Mahkemesi kararını gerekçe göstererek, Haziran ayı başında yine özel bir güvenlik şirketinin elemanlarıyla Sofya'daki Baş Müftülük binasına zorla girmeye çalışmış, ancak cemaatin sert tepkisi üzerine başarılı olamamıştı.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?