banner39

Bulgaristan'da göçmen avcıları sınır devriyesinde!

Bulgar 'göçmen avcı'sı, Edirne ile sınır komşusu olan Yambol'da bisikletli, köpekli, atlı çetesiyle birlikte iki zırhlı aracıyla mülteciler için devriye geziyor

Balkanlar 10.03.2016, 15:38 10.03.2016, 16:11
Bulgaristan'da göçmen avcıları sınır devriyesinde!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın Türkiye sınırına yakın Yambol şehrinde yaşayan Dinko Valev (29) evinin yakınlarından geçen yasadışı göçmenleri zırhlı aracıyla avlıyor. Valev organize ettiği milis çete ile başlattığı sığınmacı avını devletin de desteklediğini söyledi.

İnsan Hakları örgütleri tarafından 'hain' ilan edien Valev, sempatizanları tarafından ise 'kahraman' olarak tanımlanıyor. Valev, "yaptığım bir spor ve sporcular şiddet yanlısı olmaz" diyerek başlattığı insan avını savundu

Şu an çetesini genişletme çabalarına başladığını açıklayan Valev, hatta hükümetin kendisine yardımcı olmak için finans desteği yapmayı teklif ettiğini iddia etti.

Valev, bisiklet ve köpeklerle başlattıkları insan avına aynı zamanda atlı ekiplerle de devam ettiklerini söyledi. Valev'in devriye yaptığı esnada yakaladığı göçmenlerin yere yüzükoyun yatırarak yarım saat beklettiği belirtildi.

Kendisi de dahil olmak üzere yakaladıkları sığınmacıları polise teslim ettiklerini söyleyen Bulgar milis Valev'in yaptığı insan avı yasadışı olarak devam ediyor. Valev, bir sığınmacının onun bisikletini çalmaya çalışmasının ardından göçmen avı işine başladığını iddia etti.

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi sözcüsü, "Suriye'den kaçan kadın erkek ve çocukları yakaladığında ölümle tehdit ederek yarım saat yüzükoyun yerde yatmaları için zorladıklarını, daha da endişe verici olanı ise hükümetin buna göz yumuyor olması. Valev'e faaliyetleri için finans desteği vermek istemesi ve her yakaladığı sığınmacı başına ödeme yapacak olması" dedi.

Valev çetesini genişletmek için açtığı sosyal medya hesabında saadece birkaç saat içinde 2 bin üyeye ulaştı.

Destekçileri; "İnsanlar diskolarda, sokaklarda, otoyollarda her gece dayak ve soyguna maruz kalıyor. Çalışmalarında sınır kontrolü yaparak mültecilerden bizi koruyor", "O'nun gibi bir kahranmana ihtiyacımız var." yorumları yaptı.

Bulgaristan Başbakan yardımcısı ve İçişleri bakanı Rumyana Bachvarova, yasadışı faaliyetler hakkında kendilerine bilgi verilmesini istedi ancak şu an a kadar polis bu ödül avcısına karşı önlem almak için hiçbirşey yapmadı

 

 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?