banner39

Bulgaristan'da göçmen kampları boşaldı iddiası

Avrupa'ya göç eden iç savaş mağdurlarının Bulgaristan'daki kamplarda bir süre konakladıktan sonra Avrupa'ya doğru yollarına devam ettiği açıklandı

Balkanlar 29.10.2015, 10:13 29.10.2015, 10:13
Bulgaristan'da göçmen kampları boşaldı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da mülteci kamplarında insan kalmadığı, sığınmacıların oradan kaçarak, Sırbistan üzerinden Batı Avrupa'ya ulaşmaya çalıştıkları iddia edildi.

800 kapasiteli Sofya "Voenna rampa" kampında 170, bin kişi kapasitesi olan Sofya "Ovça Kupel" kampında 350, iki bin mülteci için yapılan "Harmanlı" kampında 500'e yakın mülteci kaldığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı, Bulgar- Türk sınırında entegre sisteme dahil kameraların çoğunun çalışmadığını itiraf ederek, tamiri için 100 bin euro kaynak ayırdıklarını açıkladı. Ayrıca Rezve deresinden sonra Malko Tırnovo'ya kadar olan alanda, ne örgü, ne de kameraların bulunmadığı anlaşıldı. Bahsedilen bu bölgede Sredets kasabasına yakın, sınırdan 30 kilometre içeride Bulgar sınırı polisi bir Afgan mülteciyi öldürmüştü. 54 kişilik mülteci grubunun Bulgar- Türk sınırına yerleştirilen gece kameralarından tespit edilldiği iddia edilmişti. Oysa o bölgede tek bir kameranın bulunmadığı anlaşılınca, yalan da ortaya çıktı. 

Bulgaristan Ulusal TV’ye konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Philip Gounev, Bulgar medyasınca yansıtılan açıklamaları sırasında ülkesinin yılın başından bu yana 22 bin göçmeni gözaltına aldığını açıklarken yasa dışı göçleri durdurmak amacıyla Türkiye sınırında inşa edilen duvarının 15 kilometresini aşkın bir bölümünün tamamlandığını da söyledi.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?