Bulgaristan'da Hatim duası

Sofyalı bir Türk ailenin Kur'an Kursu'nu bitiren çocukları için düzenledikleri hatim duası kutlu doğumla birleşti

Bulgaristan'da Hatim duası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın başkenti Sofyalı bir Türk aile, çocuklarının hatim duası programını, diğer ailelerin yoğun ilgi göstererk Peygamberiimizn doğumu vesilesiyle mevlide dönüştü.

Sofya’daki Banya Başı Camisi’nde Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan çocuklar, öğrendiklerini sergilemek üzere Lulin semtindeki bir mescitte toplandı.

Banya Başı Camii’nin tadilat nedeniyle geçici olarak ibadete kapalı olması nedeniyle Müslüman çocuklar ve aileleri, Bulgaristan’daki Filistinli bir işadamının Lulin semtinde açtığı mescitte biraraya geldi.

 Sofyalı bir Türk ailenin organizasyonuyla düzenlenenhatim programı, Kur’an-ı Kerim’i hatmeden 8 yaşındaki Muhammed Sadık’ın okuduğu dualarla başladı.

Beyazettin ve Nurcan Sadık ailesi, oğulları Muhammed için hatim duası programı tertip etmek istediklerini ancak kurslara katılan diğer öğrencilerin ailelerinin yoğun ilgisi üzerine etkinliği daha kapsamlı bir programa dönüştürdüklerini söyledi.

Etkinlikte Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet dua etti, Sofya Müftüsü Mustafa İsbiştali de bir konuşma yaptı. Kur’an kurslarına katılan 8-12 yaşlarındaki çocuklar da Kur’an-ı Kerim okudu, ilahi söylediler.

Dini konularda bilgi yarışması da yapılan etkinlikte çocuklar, namaz kılma, iyi ve kötü arasında seçim yapabilmenin anlatıldığı skeçler sundu.

Etkinliğe katılan çocuklara, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla çeşitli hediyeler verildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 18:12
YORUM EKLE

banner39