banner39

Bulgaristan'da Mestan'dan 'DOST' Partisi

24 Aralık 2015 tarihinden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanlığından alınan ve partiden ihraç edilen Lütfi Mestan, yeni kuracağı partinin adını 'DOST' olarak açıkladı

Balkanlar 09.02.2016, 09:44 09.02.2016, 11:28
Bulgaristan'da Mestan'dan 'DOST' Partisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Ögürlükler Hareketi (HÖH) partisinden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütvi Mestan, ülkenin siyasetine yeni bir partı katacağını duyurdu. Lütvi Mestan, kuracağı yeni partinin isminin Bulgarca Sorumluluk, Özgürlük, Hoşgörü için Demokratlar anlamına gelen DOST Partisi olacağını açıkladı. 

Bu sabah NOVA TV kanalında canlı yayınlanan Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Mestan yeni partinin Bulgaristan Türklerinin ve diğer azınlıkların haklarını, Avrupa ve Kuzey Atlantik değerlerini savunacağı belirtildi. 

MESTAN'DAN 'DOST' AÇIKLAMASI

Canlı yayında, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörünün çağdaş liberalizmin üç ana temel ayağı olduğunu vurgulayan Mestan, partinin Bulgarca isminin kısaltmasının DOST olmasını ise “sadece bir ses ve kelime uyumu” olarak açıkladı.

“Ben partiden ihraç edilmiş olabilirim, ama kimse beni liberalizim, Avrupa ve Atlantik fikirlerimden ihraç edemez” diyen Mestan, HÖH'ün fahri başkanı Ahmet Doğan’ın yılbaşı öncesi konuşmasını yine eleştirdi. Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlali ardından, Parlamentoda okuduğu destek bildirisinin “politik gaf” olduğu suçlamalarını kabul etmeyen Mestan, Ahmet Doğan’ın yine bu söz konusu yılbaşı konuşmasında “AB’de sorumluluk, özgürlük, hoşgörü için konuşamayız. Böyle bir şey yok” dediğini hatırlattı.  Bir aydan beri yurt içinde seçmenlerle konuştuğunu ifade eden Lütvi Mestan, bu liberal değerleri arayan halkın, kendi temsilini istediğini vurguladı.

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?