Bulgaristan'da Müslüman isimlerinin iadesinde kolaylık

Bulgaristan'da Meclis'te kabul edilen yasayla, komünist rejim döneminde Müslümanlara zorla verilen Bulgarca isimler kaldırılacak eski isimler iade edilecek

Bulgaristan'da Müslüman isimlerinin iadesinde kolaylık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da kabul edilen yeni bir yasaya göre hayatta olmayan Türk ve Müslümanların isimleri mahkemesiz iade edilecek. Bulgaristan Meclisi, ülkede 1989 yılına kadar iktidarda olan Komünist Parti'nin Bulgar isimleri verdiği Türk ve Müslümanlardan hayatta olmayanlara asıl isimlerinin iade edilebilmesine karar verdi.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri, Nüfus Kayıt Kadastrosu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, mecliste 22 oya karşı 128 oyla kabul edildi. Eski Bulgaristan Komünist Partisi'nin (BKP) devamı olan, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekillerinin büyük bir bölümü yasa değişikliğine karşı çıktı.

Değişiklikle, ölen Türk ve Müslümanların asıl isimleri, varislerin talebi üzerine kolaylaştırılmış bir prosedürle iade edilebilecek. Şimdye kadar 1985-89 zorunlu isim değiştirmede Türkçe adları Bulgarcayla değiştirilen kişiler, isimlerini iade etmek için mahkemeye başvuruyorlardı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 10:30
banner53
YORUM EKLE

banner39