banner15

Bulgaristan'da polisler maaş eyleminde

Bulgaristan'ın İçişleri Bakanlığının bütçesinin yüzde 90'ının maaş ödemelerine yapılmasında tasarrufa gidilmesine tepki gösteren polisler ülke çapında eylem hazırlığında

Bulgaristan'da polisler maaş eyleminde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da geniş polis protestoları başlatıldı. Bulgar polisi 8 Kasım tarihinde ulusal çapta büyük bir eylem hazırlığında.

Maliye Bakanlığını kuşatan yüzlerce polis, emeklilik tazminatlarının indirilmesini öngören reformlara karşı çıktı. Hükümetin kemer sıkma politikasına karşı çıkan polisler Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi. Sosyal medya üzerinden organize olan polisler, İçişleri Bakanlığı görevlilerinin emekliliğe ayrıldıklarında 20 brüt maaş üzerinden aldıkları tazminatlarının 10 brüt maaşa indirilmesini öngören tasarıyı protesto etti.

"BÜTÇENİN YÜZDE 90'I MAAŞ ÖDEMELERİ"

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov bütçede tasarruf öngören bu reformların en az iki aydır kamuoyununda görüşüldüğünü açıkladı. İçişleri Bakanlığının bütçesinin yüzde 90'ı maaş ödemelerine kullanılıyor" dedi.Maliye Bakanı Goranov da ülkenin borç biriktirme uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Çalışma motivasyonu olmayanlar (İçişleri Bakanlığı) sistemini hemen terk etsin" çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanlıği Sendikası Başkanı İliya Kuzmanov, başkentin bazı kavşaklarının kuşatılması ile süren protestonun kendiliğinden geliştiğini belirterek, meslektaşlarının sadece haklarını aradıklarını belirti. Kuzmanov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) yaptığı açıklamada Bulgar hükümetinin güvenlik sektöründeki reform tasarılarını vahşi bir provokasyon olarak tanımladı.

Protestocuların Şipka, Makaza ve Hainboğaz dağ geçitlerini kuşattığı bildirildi. Protesto kapsamında grev hakkı olmayan polislerin Bulgaristan-Türkiye sınırındaki gümrük kapılarında işlemleri yavaşlatmak üzere fiziksel kontrolü artıracakları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35