banner39

Bulgaristan'da sığınmacı gerginliği

Bulgaristan’da 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi mülteci düşmanlığı arttı

Balkanlar 17.09.2016, 07:53 17.09.2016, 07:58
Bulgaristan'da sığınmacı gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da ırkçılar, sığınmacı kamplarının kapatılması ve yabancıların sınır dışı edilmesine yönelik gösteri düzenledi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Bulgaristan’ın iç siyasetinde en çok tartışılan konulardan sığınmacı sorununa ilişkin mecliste yaptığı konuşmada, Avrupa Sınır Koruma Ajansının (Frontex) yasa dışı geçişler ile mücadeleye destek için ülkeye 200 donanımlı personel ve eğitilmiş köpek göndereceğini ifade etti.

Devlet Mülteciler Ajansı (DAB) ise ülkedeki kapalı tip tüm kampların yüzde 188 doluluk oranına ulaştığını ve acil olarak yeni yerlerin açılmasının şart olduğunu vurguladı.

Son bir haftada ülkeye yasa dışı yollardan giren 643 kişinin göz altına alındığını açıklayan DAB, toplam kapasitesi 5 bin 190 olan açık tip kamplarda 4 bin 817 kişinin bulunduğunu bildirdi.

YABANCI DÜŞMANLIĞI ARTIYOR

Bulgaristan’da 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım sürerken, siyasi malzeme olarak kullanılan yabancı düşmanlığının da ülkede artışa geçtiği gözlemlendi.

Hükümet yanlısı Vatansever Cephe (PF) koalisyonu eş başkanlarından ve ırkçı ve aşırı milliyetçilerin cumhurbaşkanı adayı Parlamento Başkan Yardımcısı Krasimir Karakaçanov, kampların kapanması ve tüm ekonomik gerekçelerle gelen sığınmacıların sınır dışı edilmesini istedi.

Karakaçanov, 274 kilometrelik Bulgaristan-Türkiye kara sınırının tamamen tel örgü ile kapanması ve açık kalan 60 kilometrelik bölümünün de bir an önce tamamlanmasını istedi.

PF, kendisine destek veren ırkçı muhalefet Ataka Partisi ve diğer bazı ırkçı ve dazlak temsilcileriyle başkent Sofya’daki mülteci kamplarından birinin önünde kalabalık bir protesto gösterisi düzenlendi.

İslamofobi ve yabancı düşmanlığı sloganların atıldığı mitingde konuşan Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Angel Cambazki, kamptaki sığınmacıları, kökeni, kimliği ve amaçları belirsiz kişiler olduklar niteledi. Cambazki, sığınmacılar geri yollanıncaya dek tüm kampların kapalı tip olması konusunda ısrar edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?