Bulgaristan'da Türkçe isimlerin değişmesi yeniden gündemde

Bulgaristan'da Varna Valisinin Türkçe yer isimlerinin değiştirilmesi girişimlerini iptal etmesinin ardından Eski Zağra'da da isim değişikliği gündeme getirildi

Bulgaristan'da Türkçe isimlerin değişmesi yeniden gündemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da Varna Belediye Meclisi'nin, geçen yılın aralık ayında ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarca ile değiştirilmesine ilişkin karar alması ve daha sonra da bu kararın iptal edilmesinin ardından şimdi de Stara Zagora (Eski Zağra) Belediye Meclisi, ilçedeki Türkçe yer isimlerini değiştirmek istiyor.

Stara Zagora Belediye Meclis üyelerinin yer aldığı geçici komisyon, altı ay içinde ilçe genelinde Türkçe isim taşıyan yerleri tespit ederek, hangilerinin değiştirilmesi gerektiğini konusunda görüş sunacak.

İsim değişikliğine ilişkin komisyonun kurulmasını öneren aşırı milliyetçi İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO), Meclis üyesi Kristian Petkov, Stara Zagora ilçesinde coğrafi alanların yüzde 40'ının Türk ismi taşıdığını belirtti.

''Sülüklük ve Damlaca'' gibi isimlerin telafuzunun zor olduğunu iddia Petkov, "Bu isimler aynı zamanda geleneklerimize ve tarihimize yabancı" dedi.

Değiştirilecek Türkçe isim tespiti yapacak komisyonun kurulmasına sadece üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Meclis üyesi Hüsni İbrahim karşı çıktı.

İbrahim, söz konusu komisyonun kurulmasını komünist dönemde Türklere karşı uygulanan isim değişikliğinin yeni bir şekline benzeterek, yer isimlerinden sonra sıranın kendi adına da gelebileceğini ifade etti.

VARNA'DA İPTAL EDİLMİŞTİ

Aralık 2013'te Varna Belediye Meclisi'nin, ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirilmesine ilişkin kararı onaylanmasının ardından Varna Valisi İvan Velikov, kararın kabul edildiği İlçe Meclisi/nin toplantısını iptal etmişti.

Daha sonra tekrar Meclis üyelerinin onayına sunulan isim değişikliği kararı onay görmemişti.

Varna'daki isim değişikliği girişimi, Bulgaristan Türklerine ait sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisiyle karşılaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 08:07
banner53
YORUM EKLE

banner39