Bulgaristan'da Türkiye kermesine ilgi

Bulgaristan'daki yardım kermesinde Türkiye masası büyük ilgi gördü

Balkanlar 03.12.2012, 09:05 03.12.2012, 09:05
Bulgaristan'da Türkiye kermesine ilgi

Bulgaristan'da yaşayan yabancı kökenli kadınların oluşturduğu Uluslararası Kadınlar Kulübü (IWC), bağış toplamak amacıyla bir kermes düzenledi. 18'incisi yapılan kermeste Türkiye masası büyük ilgi gördü.

Kermese katılan Bulgaristan Bölgesel Geliştirme Bakanı Lilyana Pavlova, etkinliğin açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, ziyaretçilerin bir yandan farklı ülkelerin kültürleri ile tanışacağını diğer yandan yapacakları alışveriş ile zorda kalan insanlara yardımda bulunacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği himayesinde, Ticaret Müşavirliği, Türkiye'nin Burgaz ve Filibe Başkonsoloslukları, Türk–Bulgar Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği ve Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk şirketlerin yardımı ile kurulan Türk masasında seramik çiniler, geleneksel Türk yemekleri ve tekstil ürünleri satıldı.

Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, yaptığı açıklamada, Türk masasından elde edilecek gelir ile yıl boyunca IWC'nin çeşitli projelerine katkı sağlayacaklarını söyledi. Kermesin organizasyonu dolayısıyla Köstence'den Sofya'ya gelen Füsun Aramaz, "Masamızda en iyi şekilde Türkiye'yi temsil etmek, hem de bu hayır faaliyetinde güzel bir sonuçla IWC'ye güzel bir bağışta bulunmayı düşünüyoruz" dedi.

Kermesin kültürel programı kapsamında ise Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinden gelen Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin 12 kişilik folklor ekibi ile Sofya'daki Psikolojik Araştırma Merkezi'nin tekerlekli sandalyeli dansçılarının da yer aldığı bir grup Türk danslarından örnekler sundu.

Program kapsamında Türkiye'den katılan sanatçılar ve eğitmenler de hünerlerini ortaya koydu.

IWC'nin 2012 yılı kermesinde kurulan 45 ülke standın 36'sı, Bulgaristan'daki diplomatik temsilciliklerin himayesinde açıldı.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?