banner15

Bulgaristan'da Türklerin partisi 3. oldu

Bulgaristan'da dün yapılan yerel seçimlerde Sofya, Burgas ve Kırcali gibi il merkezlerinde mevcut belediye başkanları ilk turda kazanırken Müslüman ve Türklerin çoğunlukta olduğu HÖH partisi 3.sırayı aldı

Bulgaristan'da Türklerin partisi 3. oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da dün yapılan yerel seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre iktidardaki GERB, en çok yerel yönetim kazanan parti oldu. GERB partisi yüzde 32, Bulgar Sosyalist Partisi yüzde 13, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 12, Reform Bloku yüzde 9 oy aldı.

Müslüman ve Türk adayların çoğunlukta olduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi ilk turda 31 belediye başkanlığı kazandı, 23'ünde ikinci tura kaldı. HÖH lideri Lütvi Mestan, bu seçimlerde 1997 yılından bu yana en güçlü sonucu elde ederek 320 ila 350 bin kişinin desteğini aldıklarını kaydetti. Mestan, partiyi siyasi arenadan 'süpürmek' isteyenler emellerine ulaşamadığına değinerek, “HÖH son parlamento seçimlerine göre hakikaten oy kaybetti, fakat bu siyasi bir oy kaybından ziyade, ikamet zorunluluğundan dolayı partiden alınan 120 bin oydan kaynaklanıyor. Bu uygulama sadece Bulgaristan'da var ve insanların anayasal haklarının uygulamasını engelliyor.” diye konuştu.

SANAL OY İÇİN YAPILAN REFERANDUMA KATILIM YÜZDE 50'Yİ AŞMADI

Yerel seçimlere katılım oranı yüzde 46,5 olurken, sandık başına kadar giden birçok seçmen referandum için oy kullanmadı ve katılım yüzde 35'de kaldı. Katılımcıların çoğunluğu "Uzaktan sanal olarak oy kullanılabilmesini destekliyor musunuz?' sorusuna evet dedi. Buna rağmen katılım yüzde 50'ye ulaşamadığı için yasalaşmadı. Söz konusu uygulama mecliste ele alınacak.

Bulgaristan'da yerel seçimlerde sadece ülke içinde ikamet eden vatandaşlar oy verebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35