banner39

Bulgaristan'da Türklerin tepkisini çeken karar

Bulgaristan'da hükümetin azınlıklarla ilgili kurulun başına göçmen ve Roman karşıtı söylemleriyle tanınan milliyetçi bir siyasi parti liderini getirmesi, bu ülkedeki Türklerin tepkisine neden oldu.

Balkanlar 26.05.2017, 16:31 26.05.2017, 16:31
Bulgaristan'da Türklerin tepkisini çeken karar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un Etnik Azınlıklar Entegrasyon Konseyi başkanlığına atanması infial uyandırdı. Azınlık temsilcileri kararı "skandal" olarak nitelendirdi.

Türk ve Roman azınlığa karşı "sert" davranılmasını savunan göçmen karşıtı Simeonov başkanlığındaki entegrasyon kurulunda hükümet üyeleriyle 50 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri yer alacak.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, Muhafazakâr Başbakan Boyko Borisov liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (UP) genel başkanı olan Simeonov, Bulgaristan’daki en büyük azınlıklardan Romanları aşağılayıcı sözlerinden dolayı tepki görmüştü. Bulgar milliyetçisi politikacı, Aralık 2014'te parlamentoda yaptığı konuşmada, "Roman çocukların domuzlarla oynadıklarını" söylemiş ve Roman kadınları "sokak köpeklerine’ benzetmişti. Bulgaristan'da nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Romanların sayısı 700 bini buluyor.

HÖH BAŞKANINDAN TEPKİ

Bulgaristan’daki Türk azınlığın kurduğu partilerden Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) genel başkanı Mustafa Karadayı, atama kararının "sinizmin vahim bir örneği" olduğunu söyledi. Bulgaristan’daki Türklerin sayısı ise 800 bin civarında.

Etnik Azınlıklar Entegrasyon Konseyi'nin eski başkanı ve etnik konular uzmanı Mihail İvanov, milliyetçi Başbakan Yardımcısı'nın kurulun başına getirilmesinin "azınlıklara indirilmiş bir darbe" olduğunu söyledi.
Bulgaristan'da 26 Mart'taki genel seçimlerde üçüncü parti olan UP’li bir bakan yardımcısı, Paris’teki bir balmumu müzesinde Nazi selamı verirken çekilen fotoğrafının sosyal medyaya yansıması üzerine görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?