banner39

Bulgaristan'da ulusal yas ilan edildi

Bulgaristan'da Türklerin yoğun yaşadığı köyde meydana gelen LPG taşıyan tren faciasında 7 kişi hayatını kaybetti. Ülkede bugün ulusal yas ilan edildi

Balkanlar 12.12.2016, 11:16 12.12.2016, 11:16
Bulgaristan'da ulusal yas ilan edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın Şumnu kentine bağlı Hitrino (Şeytancık) köyü bölgesinden geçen LPG gaz taşıyan trende meydana gelen patlama sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

Başbakanlık tarafından oluşturulan kriz masasından yapılan açıklamaya göre, özel bir şirkete ait iki lokomotif tarafından çekilen ve 26 vagondan oluşan trenin doğalgaz dolu son iki vagonunda 10 aralık tarihinde meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğu Türk.

 

Olayda 7 vagon raydan çıkarken, şiddetli patlama sonucu 800 kişinin yaşadığı köyden gara yakın binaların bir bölümü yıkıldı. Köy tahliye edildi. Bugün geri kalan vagonları soğutma ve raylardan çıkarma operasyonu düzenlenecek. Operasyonun oldukça tehlikeli olduğu açıklandı.

Köyde tehlikeli maddeleri temizleme ve doğalgaz sarnıçlarını tehlikesiz hale getirmek için 110 itfaiyeci bütün gece çalıştı. 110 polis de halen köyde çalışmalara devam ediyor.

LPG gaz taşıyan tren Cumartesi sabah 5.40’ta Şeytancık köyü ortasından geçerken patladı 7 kişi öldü, 29 yaralandı.

 

BİR GÜNLÜK ULUSAL YAS

Hükümet, 12 Aralık Pazartesi günü ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Başbakan Boyko Borisov, bazı kabine üyeleri ile kaza yerinde incelemelerde bulundu.

Göreve 22 Ocak'ta başlayacak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Rumen Radev de Hitrino’yu ziyaret ederek, "En kısa zamanda insanların evlerini onarmamız gerekiyor. Kazazedelerinin kışı vagon ve konteynerlerde geçirmelerine izin veremeyiz." dedi.

Hitrino köyü tamamen tahliye edildi. Yetkililer kazanın trenin gar bölgesine aşırı hızla girmesi ve son vagonlarının yüksek gerilim hatlarına dokunması sonucu meydana gelme ihtimali üzerinde duruyor.

Türkiye’nin Bulgaristan Elçiliği de taziyelerini yayınladı ve yardım hazırlığında bulunduğunu bildirdi.

T.C. Sofya Büyükelçiliği, “Türkiye, bundan önce de olduğu üzere, Bulgaristan'a gereksinim duyacağı her türlü destek ve yardımda bulunmaya hazırdır" bildirisi yayınladı.

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?