banner39

Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kuruluyor

Bulgaristan'da Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) eski Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, yeni parti kurulacağı resmen açıklandı

Balkanlar 05.02.2016, 09:29 05.02.2016, 09:59
Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kuruluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, Bulgaristan'da, Lütfi Mestan başkanlığında yeni bir Türk Partisi kuracaklarını bildirdi.

Ali, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Edirne'de yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, 6 Türk milletvekilinin partiden istifa ettiğini anımsattı.

Mestan'ın partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından HÖH'ten ihraç edildiğini anlatan Ali, şunları söyledi:

"Son gelişen olaylardan sonra insanımızın şahsiyetini ve onurunu zedeleyecek hareketler yapıldı. İnsanımız bazı şüphelerin ortaya çıktığını gördü ve maskeler düştü. Onursal başkan Ahmet Doğan'ın dış baskıyla yaptığı hareketten sonra biz bu haksızlığa karşı koymak için Lütfi Mestan başkanımızla yeni bir oluşuma gidiyoruz. Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kurulacak. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Yakın bir zamanda partiyi ilan edeceğiz. Yeni kuracağımız bu partiye Bulgaristan'da bir ihtiyaç. Partiye küskün birçok seçmenimiz vardı. Hak ve Özgürlükler Hareketi ne bir hukuk, ne bir hak savunuyor ne de seçmeninin refahı için çalışıyor. Bundan dolayı Bulgaristan'da temiz, yeni bir partiye ihtiyaç vardı."

Ali, 10 gün içerisinde partiyi kamuoyuna tanıtacaklarını açıkladı.

"BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN HAKLARINI SAVUNACAĞIZ"

Bulgaristan Kırcaali Bağımsız Milletvekili Şaban Ali Ahmet ise Mestan'ın görevinden alınmasının Bulgaristan'da yaşayan Türklerin hakları açısından olumlu bir adım olmadığını belirtti.

Yeni partinin Bulgaristan Türkleri'nin haklarını savunacağını vurgulayan Ahmet, HÖH'te toplumun hoş karşılamadığı çeşitli olayların yaşandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?