banner39

Bulgaristan'daki Osmanlı eserleri dijital ortamda

Bulgaristan elinde bulunan birçok Osmanlıca yazma eseri dijital ortamda okuyucuların hizmetine sundu, şu ana kadar birçok dilden 500 bin sayfa aktarıldı

Balkanlar 04.05.2015, 14:49 04.05.2015, 15:26
Bulgaristan'daki Osmanlı eserleri dijital ortamda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Milli Kütüphanesinde bulunan ve aralarında Osmanlı eserlerinin de bulunduğu çok sayıda eser dijital ortama taşındı.

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce başta olmak üzere birçok dilde eski eserleri bünyesinde bulunduran Bulgaristan Mili Kütüphanesi birçok eseri pdf formatında internet sitesine yükledi.

Kütüphanede birçok matbu eserin yanı sıra eski el yazması eserler de mevcut. Bazı devlet sicilleri ve arşivlerinin de bulunduğu kütüphanedeki tüm eserler aşamalı olarak mikrofilmleri çekildikten sonra pdf formatında web sitesine yükleniyor.

Kütüphanede bulunan Türkçe eserlerin büyük bir çoğunluğu cumhuriyetin ilk yılarında Bulgaristan'a hurda kağıt fiyatına satılan eserlerden oluşuyor. Bulgaristan Mili Kütüphanesi dünyada en büyük yazma eser koleksiyonlarından birine sahip...

Bulgar Kütüphanesi'nde 3 bin 200 Arapça, 1500 Slavca, 490 Türkçe, 120 Farsça, 25 Yunanca yazma eserin yanı sıra 720 defter ve 18 sicil bulunuyor. Şu ana kadar bu eserlerin 500 bin sayfalık kısmı dijital ortama aktarılarak kütüphanenin web sitesinde yayınlandı.

Kütüphanenin web sitesine buradan ulaşılabilir.

Türkiye 1931 yılında çok sayıda Osmanlı arşivini hurda kağıt fiyatına Bulgaristan'a satmıştı. 

Öte yandan Türkiye ile Bulgaristan arasındaki arşiv değişimi de devam ediyor. Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ne şu ana kadar 25 bin kopya arşiv gönderildi.

 

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?