banner39

banner35

Bulgaristanlılar için İngiltere'de altı ay vizesiz dönem başlıyor

Bulgaristan vatandaşları 2021'den itibaren İngiltere'ye 6 aya kadar vizesiz seyahat edebilecekler

Balkanlar 24.11.2020, 10:41
Bulgaristanlılar için İngiltere'de altı ay vizesiz dönem başlıyor

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2021'den itibaren Bulgaristan vatandaşları İngiltere'ye vizesiz girip 6 aya kadar kısa bir süre için kalabilecekler. Onlar bu süre zarfında turizm, toplantı ve konferanslara, kısa kurslara katılım için tekrar ülkeye girebilecek, ancak bu süre boyunca İngiltere'de kalıcı olarak yaşamalarına, çalışmalarına veya kamu fonlarına erişimlerine imkan verilmeyecek.

Londra'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'nin verdiği bilgiye göre, çalışmak, okumak veya İngiltere'ye yerleşmek için 6 aydan daha uzun süre kalmayı planlayan yurttaşlarımızın vize başvurusu yapması gerekecek.

İngiliz makamlarının verdiği bilgiye göre, Bulgaristan vatandaşları için çalışma ve eğitim için aşağıdaki göç yolları açıldı:

Nitelikli işçi rotası

Vasıflı işçiler - Sağlık hizmetleri

Yüksek vasıflı çalışanlar - Küresel yetenek rotası

Öğrenciler

İnovasyon alanındaki girişimciler

Özel meslekler

Bulgaristan pasaportu gibi biyometrik pasaport sahipleri, akıllı telefon uygulaması üzerinden vize başvuru formunu doldurabilecekler. Başarısız olurlarsa veya pasaporttan veri okumak mümkün değilse, bir Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmeleri gerekecek.

Vize başvuruları onaylanan başvuru sahipleri, fiziksel bir belge yerine göçmenlik statülerine güvenli erişim elde edecekler.

Vize başvurusunun işleme alınması için ödenmesi gereken ücrete ek olarak, vize başvurusu sahipleri ayrıca Ulusal Sağlık Hizmeti aracılığıyla sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayacak bir sağlık hizmeti ücreti ödemeli.

Kaynak: Kırcaali haber

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?