banner39

Bulgarlar Cuma kılan Müslümanlara saldırdı

Bulgaristan'da bir grup Müslümanların Cuma Namazı kılmalarına engel olmaya çalıştı.

Balkanlar 20.05.2011, 15:03 22.05.2011, 12:05
Bulgarlar Cuma kılan Müslümanlara saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da Ataka partisinin Cuma namazı esnasında organize ettiği gösteride istenmeyen olaylar yaşandı. Camiye gelen Ataka sempatizanları ile Müslümanlar arasında çıkan olaylarda 10 kişi göz altına alınırken, atılan taşlardan yaralanan iki Müslüman hastaneye kaldırıldı.

Cuma namazını kılan cemaati protesto etmek için cami önüne gelen parti sempatizanları, 'Burası Bulgaristan' ve "(Türk partisi olarak bilinen) DPS'ye hayır" gibi sloganlar attı.

MÜSLÜMANLARA ISLIKLI VE FİİLİ TACİZ

Camideki hatibin vaaza başlamasıyla göstericiler cemaati ıslıklamaya başladı. Daha sonra göstericilerden biri hoparlörü götürmeye niyetlenince, Müslümanlardan bir grup, bunu engellemeye çalıştı.

İMAM, MÜSLÜMANLARI SABIRLI OLMAYA ÇAĞIRDI

Müslümanların namaz kıldığı yere yumurta, taş ve sopalar atıldı. Cami hatibi mikrofondan sabır niyaz ederek Müslümanların sakin olmasını istedi. Polisin tavırlarına alkışla cevap veren cemaat, yaralanan Aziz isimli Müslümana ambulans gelinceye kadar ilk müdahalede bulundu.

SECCADELERİ YAKTILAR

Irkçı Ataka Partisi'ne bağlı grup, Cami avlusunda serilen hasır seccadeleri yaktı ve namaz kılan Müslümanların üzerine yumurta attılar.

Kısa zaman içinde birbirine giren gruplara polis müdahale etti. Ataka Lideri Volen Siderov, olay yerine gelerek polisleri suçlayıp İçişleri Bakanı'nın istifasını istedi.

BEŞ POLİS BEŞ MÜSLÜMAN YARALANDI

Banyabaşı Camii önünde meydana gelen olaylarda 5 polis görevlisinin yaralandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre cuma namazı sırasında çıkan olaylarda yaralanan 5 Müslüman da hastanede tedavi altına alındı. Saldırıyı düzenleyenlerden gözaltına alınan 2 kişi de tutuklandı.

Sofya Belediyesi'nin izin verdiği mitingi düzenleyen Ataka taraftarları ise tutuklanan sempatizanaların salıverilmesini istedi. 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?