banner39

Bulgarların kafası karışık!

Bulgaristan'ın Osmanlı'dan bağımsızlığını kazandığı gün yapılan törenlere, buna sebep olan Rusya'nın değil, Türkiye'den Erdoğan'ı davet ettiği ortaya çıktı! Ülkenin ırkçı Ataka partisi ise Ruslardan yana tavır aldı ve 'Biz niçin AB'ye girdik ki, bizim yerimiz Avrasya Birliği' söylemini yüksek sesle dillendirmeye başladı

Balkanlar 04.03.2016, 11:13 04.03.2016, 14:39
Bulgarların kafası karışık!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da Osmanlı’dan ayrılıp bağımsız olmanın yıldönümü nedeniyle birçok şehirde kutlamalar yapıldı. Şipka şehrindeki törenlere ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet edildiği bildirildi.

Bulgaristan, 3 Mart 1789’da Osmanlı-Rusya arasında imzalanan anlaşma ile bağımsız olmuştu. Bu sebeple her yıl 3 Mart gününde bağımsızlık törenleri yapılıyor.

Öte yandan son yıllarda Rusya temsilcilerinin törenlere davet edilmemesi Bulgar toplumunda büyük tartışmalara neden oluyor. Yetkililer ise Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerinin zor durumda olduğu için davet edilmediğini belirtiyor.

The Bulgarian Times’daki habere göre ise Şipka şehrindeki törenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan da davet edildi. Konuyla ilgili Türkiye’den bir açıklama yapılmazken davetin valilik aracılığıyla mı yoksa merkezi hükümet tarafından mı yapıldığı konusunda bilgi verilmedi.

IRKÇI LİDER, BULGARİSTAN’IN AB’DEN ÇIKMASINI İSTEDİ

Bu arada Bulgaristan’daki ırkçı Ataka Partisi’nin lideri Volen Sidarov, ülkesinin AB ve NATO’dan çıkıp Avrasya Birliği’ne girmesi gerektiğini söyledi.

Sidarov, Rusya’ya yakınlığın sağlanması ve Rusya himayesinde olmak için Bulgaristan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye olması çağrısı yaptı.

Bağımsızlık kutlamalarında Ataka mensupları Bulgar bayraklarının yanı sıra dev Rus bayrakları da taşıdı. Siderov, AB’nin çok yakında dağılacağını ve Bulgarların bir an önce birlikten çıkması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonun Sofya Temsilciliği binası önünde konuşan Siderov “AB üyeliğimizin üzerinden dokuz yıl geçti ve biz bunun bir hile olduğunu açıkça görüyoruz. Bulgaristan daha zengin olmadı, daha fazla gelişmedi, askeri planda daha savunulur olmadı. Biz bugün olağanüstü mülteci çokluğu tehdidi ile karşı karşıyayız. Onlar hala hareket etmedi. Avrupa felç olmuş durumda” diye konuştu.

Siderov Bulgaristan’ın Rusya tarafından savunulması için Avrasya Birliği’ne üye olmasını istedi.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?