banner39

Cihan Pehlivanı Koca Yusuf mezarında ters döndü

Bulgaristan'da her yıl düzenlenen Koca Yusuf yağlı güreşleri HÖH partisinin bölge hakimiyeti sevdası yüzünden iptal edildi

Balkanlar 10.09.2016, 22:56 10.09.2016, 22:56
Cihan Pehlivanı Koca Yusuf mezarında ters döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cihan Pehlivanı Koca Yusuf’un doğum yeri olan Bulgaristan'ın Şumen iline bağlı Çerna köyünde(Karalar) düzenlenen geleneksel yağlı güreşleri bu yıl iptal edildi.

Geçen yıllarda, bu bölgedeki seçmenlerin siyasi temsil “patenti” bir tek ve tamamen HÖH’ün (Hak ve Özgürlükler Hareketi) ellerinde iken yağlı güreşler düzenlenip ve bu etkinlik neredeyse HÖH’ün seçim mitingleri olarak gerçekleştiriliyordu. Türkiye- Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi olayından sonra Ahmet Doğan’ın başında bulunduğu HÖH yönetiminin sergilediği Türkiye karşıtı tutumu, Türk ve Müslüman seçmenlerinin partiden soğmasına ve aralarına mesafe koymasına yol açı.

Kırcaali Haber sitesinin haberine göre, şu anki parti başkanının seçilmesiyle bu mesafe daha da açıldı, zira yeni seçilen başkan o dönemde Bulgar medyasında yaptığı Türkiye karşıtı açıklamalarıyla partiye karşı negatif duruşu artırdı. Aslında seçmenlerin açıkça antipatisini kazanmasına rağmen bu açıklamaları sayesinde onursal başkan tarafından başkanlık koltuğu ile mükafatlandırıldı. Bulgaristan’ın siyaset katmanlarında Türk kökenli Müslümanlarını ilgilendiren bu olayların ardından son derece büyük sarsıntılar meydana geldi. Bu değişiklik, bu çevrelerde tam 26 yıldır onları güya temsil eden partinin göründüğü gibi olmadığının açıkça anlaşılmasıyla ortaya çıktı. Siyasi anlamda sözkonusu bu uyuşmazlık yeni bir partinin kurulması fikrini doğurdu ve yeni parti bu çevrelerde oluşan yeni siyasi durumun ardından ortaya çıktı.

Resmi kısaltması DOST olan partinin kurulması belli ki yalnızca HÖH çevrelerinde değil Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), aşırı milliyetçi ATAKA, Devrimci Örgütü Partisi VMRO vs. çevrelerde de ihtiraslara yol açtı. HÖH’ü karma bölgelerden vatandaşların seçim oyu üzerindeki monopolünü elinden alınma korkusu sardı. Türk ve Müslümanların yoğunlukta yaşadıkları karma bölgelerindeki yerleşim merkezlerinde düzenlenen etkinlikleri provoke etme girişimleri bunu doğruladı.

HÖH, Efsanevi güreşçi Koca Yusuf anısına düzenlenen yağlı güreşleri iptal etmesiyle siyasi yönetimin kendisine ait olduğu bölgelerde düzenlenen etkinliklere karşı provokatif eylemlerini doruk noktasına taşıdı.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?