banner39

Daçiç ve Taçi, Rasmussen'le görüştü

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'le görüştü.

Balkanlar 19.04.2013, 22:21 19.04.2013, 22:21
Daçiç ve Taçi, Rasmussen'le görüştü

AB'nin arabuluculuğunda ilişkileri normalleştirme müzakerelerinde anlaşma sağlayan Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'le görüştü.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın da eşlik ettiği görüşmede, Kosova'nın kuzeyindeki Sırp belediyelerin güvenliği ele alındı.

Rasmussen, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, tarafları kalıcı bir çözüme ulaşmada yapıcı tutumları nedeniyle kutlayarak "NATO'nun bu tarihi anlaşmaya katkıda bulunacağını" bildirdi.

Kosova'da güvenliği sağlayan NATO önderliğindeki uluslararası gücün (KFOR) mevcut yetkisi çerçevesinde anlaşmanın uygulanmasını destekleyeceğini kaydeden Genel Sekreter Rasmussen, "Bu anlaşmanın bölgesel barış ve güvenlik açısından büyük bir adım anlamına geldiğinden eminim. Bu anlaşma, Batı Balkanlar'ın Avrupa Atlantik entegrasyonuna yeni bir ivme kazandıracaktır" dedi.

Bugün Brüksel'de içeriği henüz açıklanmayan 15 maddelik anlaşmaya imza atan Daçiç ve Taçi'yi 10 turluk görüşmelerde en çok zorlayan konu, Kosova'nın kuzeyindeki Sırp azınlığın hakimiyetindeki 4 belediyede güvenlik, yargı, eğitim ve sağlık gibi kamu hizmetlerinin kim tarafından sağlanacağı oldu.

Diplomatik kaynaklar, anlaşmayla Sırp belediyelerinde güvenliği sağlama sorumluluğunun KFOR'a devredilebileceğini belirtiyor.
    
Kaynak: AA

  

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?