banner39

Dayton hala gözden geçirilmeyi bekliyor | ANALİZ

Bosna'da akan kanın durdurulması için 20 yıl önce imzalanan Dayton anlaşması hala sahiplenmiş değil. Anlaşmanın gözden geçirilmesi gerektiği yıllarca dillendiriliyor; ancak hala bir adım atılmış değil

Balkanlar 14.12.2015, 09:28 14.12.2015, 10:44
Dayton hala gözden geçirilmeyi bekliyor | ANALİZ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'da yirmi yıl önce büyük devletler akan kanın durdurulması için Dayton anlaşmasını dayattılar. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen barış anlaşması hala sahiplenmedi. Bunun en büyük nedeni ise anlaşma şartlarının müzakare edilmemesi. Bütün taraflar antlaşmanın gözden geçirilmesine inanırken gereken siyasi iradenin  ortaya konamaması statükoyu pekiştiriyor.

Bir süre önce Banja Luka'da organize edilen Dayton konferansında  bir araya gelen liderler yaptıkları konuşmalarla, yirmi yıl sonra, derin ayrılığın sürdüğünü gösterdi.

Balkanlar, Batı'nın "önbahçesi" olmanın ötesinde küçük devletlerin büyük devletlere kurban edildikleri bir jeopolitik oyuna göndermede bulunuyor. Mikro ölçekte yaşananlar makro ölçekte yaşananlardan çok farklı değil.  İki yüz yıldan bu yana yaşanan sınır ihtilafları bugün de sürüyor.

SİNAN ÖZDEMİR'İN HABER ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?