banner39

Dino Merlin, Eurovision'a katılıyor-VİDEO

Eurovision şarkı yarışmasında Boşnakları temsil eden 'yaşayan efsane' Dino Merlin, ülkesi için Türk izleyicilerden destek istiyor..

Balkanlar 18.04.2011, 12:23 18.04.2011, 15:01
Dino Merlin, Eurovision'a katılıyor-VİDEO

Bu yıl Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek 56. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-Hersek'i temsil edecek olan Boşnak müziğinin "yaşayan efsanesi" Dino Merlin, ülkesinin başarısı için Türk seyircisinin desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Bosna-Hersek'i yarışmada İngilizce olarak seslendireceği "Love in Rewind" (Geriye sarılmış aşk) adlı parçayla temsil edecek Dino Merlin, yaptığı açıklamada, Türk halkına ve Türkiye'ye karşı çok özel bir sevgisi bulunduğunu, bu sevgisini her zaman ve her ortamda dile getirdiğini belirtti.

Bu yıl Eurovision Şarkı Yarışmasında Bosna-Hersek'i temsil edecek olmanın heyecanını yaşadığını ifade eden Merlin, yarışma süresine kadar çeşitli ülkelerde konserler vereceğini, ancak vakit darlığından dolayı şarkısının tanıtımını Türkiye'de yapamayacağı için üzgün olduğunu kaydetti.

Dino Merlin, yarışmada Türk halkının desteğine büyük ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, ''Türk insanından yarışmada Bosna-Hersek'e oy vermelerini istiyorum. Çünkü Türk halkının desteğine büyük önem veriyoruz. Bize oy vereceklerini zaten şarkımızı dinlerken beğeneceklerini de şimdiden tahmin edebiliyorum'' diye konuştu.

Son yıllarda Bosna-Hersek'in Eurovision şarkı yarışmalarında önemli başarılara imza attığını da ifade eden Dino Merlin, ''Bu yıl zirveyi hedefliyoruz ve bu yarışmada birinci olmamız en büyük hayalimizdir'' dedi.

İsrail'de 1999 yılında yapılan Eurovision yarışmasında Bosna Hersek'i ''Putnici'' isimli şarkısıyla temsil eden ve bu yarışmada 7. olan Dino Merlin, ''daha önceki deneyiminden sona bir daha asla bu tarz bir yarışmaya katılmayacağı yönündeki'' sözlerinin hatırlatılması üzerine, ülkesinin ve halkının uluslararası bir ortamda başarıya çok ihtiyacı olduğuna inandığını, bu nedenle daha önce reddettiği teklifleri bu defa kabul ederek, ülkesini Eurovision'da temsil etmeye karar verdiğini açıkladı.

Bosna-Hersek'i Eurovision Şarkı Yarışmasına dönüşümlü olarak her yıl farklı bir milletten şarkıcı temsil ediyor. Geçen yıl yarışmaya Sırp şarkıcıyla katılan Bosna-Hersek, bu yıl ''Boşnak müziğin yaşayan efsanesi'' olarak gösterilen ve Balkanlar'da büyük hayran kitlesi olan Dino Merlin tarafından temsil edilecek.

DİNO MERLİN

Asıl adı Edin Dervişhalidoviç olan ünlü Boşnak söz yazarı ve şarkıcı Dino Merlin, 1962 yılında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da doğdu. 1983'te ''Merlin'' grubunu kurarak müzik hayatına başlayan sanatçı, bu grupla 5 albüm çıkardı. 1991'de ''Dino Merlin'' adıyla solo kariyerine başlayan sanatçı, kısa sürede birçok önemli başarıya imza attı.

2000 yılında çıkardığı ''Sredinom'' adlı albümü, eski Yugoslavya'yı oluşturan 5 ülkede en çok satan albüm oldu. Savaş sırasında Saraybosna'yı terk etmeyen Dino Merlin, seslendirdiği parçalarla halkına umut verdi.

Dino Merlin, Bosna-Hersek'in merhum Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç için yazdığı ve seslendirdiği ''Aliya Sen Olmasaydın'' (Da te nije Alija) şarkısıyla Boşnakların gönüllerinde taht kurdu. Saraybosna'nın en büyük stadı Koşevo'da, 100 bin kişiye konser veren Dino Merlin, İzzetbegoviç için bestelediği şarkıyla tüm stadyumu gözyaşlarına boğmuştu. 2004'te çıkardığı albümü ''Burek''te (Börek) yer alan, Saraybosna için yazdığı şarkının nakaratları ise Türkçe.

Her albümüyle Balkanları etkileyen Dino Merlin, stüdyo kayıtlarının birçoğunu İstanbul'da yapıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?